Miközben a világ szinte összes országa kegyetlen küzdelmet folytat a koronavírus-járvány újabb hullámaival szemben, Tajvanon 200 napja nem regisztráltak helyben fertőzött beteget, írja a CNN.
Tajpej a legjobban védekező kormányok közé tartozik a világon. A 23 milliós lakosú szigetországban legutóbb április 12-én, húsvétvasárnap diagnosztizáltak helyi fertőzést. Most csütörtökig összesen 553 azonosított esetről tudni, ezek közül mindössze 55-en voltak olyanok, akik nem külföldön kapták el a vírust. A járványnak eddig hét halálos áldozata van.
Tajvanon egyszer sem vezettek be kijárási tilalmat, de még csak drasztikus intézkedésekre sem volt szükség a járvány kordában tartásához. A titkuk a gyorsaságban rejlik. Tavasszal azonnal elkezdték szűrni a koronavírus első gócpontjának számító Vuhanból érkező utasokat.
Az országban január 21-én jelent meg a vírus, ezt követően kitiltották a vuhani lakosokat. A Hongkongból, Kínából és Makaóból beutazó emberek testhőmérsékletét megmérték.
Mindez még azelőtt történt, hogy Vuhant karantén alá vonták volna január 23-án. Márciusban az összes külföldi állampolgár előtt lezárták a határokat a diplomatákon és a tartózkodási engedéllyel rendelkezőkön kívül.
Tajvannak ugyanakkor vannak olyan adottságai is, ami a nyugati országoknak nincs.
Az egyik a földrajzi helyzete, Tajvan ugyanis egy sziget, tehát jóval könnyebb ellenőrzés alá vonni a határokat.
A másik a tapasztalat. A 2003-as SARS-járvány után felkészültek egy hasonló forgatókönyvre.
Amikor hallottuk, hogy rejtélyes tüdőgyulladásos megbetegedések történnek Kínában, rögtön tudtuk, hogy valami hasonlóval nézünk szembe
– mondta Joseph Wu külügyminiszter egy közelmúltban adott interjújában.
A kormány azonnal felgyorsította a védőeszközök gyártását és aktiválták a járványprotokollt. Rengeteg pénzt áldoztak a tömeges tesztelésre a kontaktkutatásra is, ami szintén az egyik leghatékonyabb a világon.
A kijárási tilalmakat és a karantént egyébként sem tartják értelmesnek. Mindenkinek azt tanácsolják, a fertőzöttek közeli kontaktjait keressék, és helyezzék őket karanténba, csak így lehet gátat szabni a járvány terjedésének. Persze csak akkor, ha még nem szabadult el kontrollálatlanul.
Kiemelt kép: Sam Yeh / AFP