A megkésett NBA-rajt ötmeccses nyitányának második négyötöde is méltó volt a koraesti Knicks-Celtics álommérkőzéshez.
Kezdjük nyugat-amerikai körutazásunkat Texasban, ahol az American Airlines Center 20 421 nézője előbb betegre tapsolta magát a klub első NBA-bajnoki címének megünneplésén, no meg az ilyenkor szokásos zászlófelvonáson – hogy aztán döbbent csendben figyelje a júniusban még megalázott Miami Heat diadalmenetét. A két szupersztár (LeBron James 37, Dwyane Wade 26 pont) és a fojtogató védekezés megtette hatását, 91-58 is volt már a vendégek javára 140 másodpercel a harmadik negyed vége előtt. Onnan a cserék jöttek a pályára, így sikerült a Dallasnak elfogadhatóra kozmetikázni a végeredményt.
A Miami és a Dallas csatájának rövid összefoglalója:
A STAPLES Centerben a sokadszor visszavonult edzőfejedelem, Phil Jackson, az elpasszolt Lamar Odom és a négymeccses eltiltását kezdő Andrew Bynum nélkül, de a sérült csuklójú Kobe Bryanttel állt ki a Los Angeles Lakers az elmúlt alapszakasz legjobbja, a Chicago Bulls ellen. És csodák csodájára, az ezer sebből vérző hazaiak – nagyszerű harmadik negyedüknek köszönhetően – 3 perc 45 másodpercel a vége előtt 82-71-re vezettek, s a zsebükben volt a győzelem. Csakhogy a hajrában négy büntetőt hibáztak zsinórban, s 16 másodperccel a lefújás előtt, 87:86-nál Bryant rossz passzát Deng elcsípte, és az uralkodó MVP, Derrick Rose egy közép távoli „floaterrel” megszerezte a győztes kosarat. A szezon első estéje előrevetíti a helycserét a két Los Angeles-i gárda, a 16-szoros bajnok Lakers és az örök pofozógép, a Clippers között.
A Lakers és a Bulls ütközetéről röviden:
Oklahoma Cityben nem lehetett kétséges a Thunder győzelme, jóllehet 16-11-re még a vendégek vezettek Dwight Howard gyűrűromboló zsákolását követően. Körülbelül ez volt a Magic utolsó említésre méltó akciója, a Mennydörgés 19 ponttal vezetett a harmadik negyed végén, s lazán húzta be a győzelmet az elmúlt két szezon pontkirálya, az ezúttal 30 pontig jutó Kevin Durant vezérletével.
Végül Oaklandben, az Oracle Arenában 19 596 néző látta, ahogy a Chris Paullal, a világ legjobb irányítójával – továbbá Chauncey Billupsszal és Caron Butlerrel – felturbózott Clippers szédületes negyedik negyedével kivégzi a hazai csapatot. Paul 20 pontot és 9 gólpasszt, a zsákolókirály Blake Griffin 22 pontot és 7 lepattanót, Billups 21 pontot, DeAndre Jordan 8 dobásblokkolást hozott, s még utóbbi 4/12-es büntetőzését is elbírta Vinny Del Negro edző legénysége.
Az est legnagyobb bravúrja azonban az ESPN kommentátorkettőséhez fűződik. Jeff Van Gundy és Mike Breen délután még Dallasban közvetítette a Heat győzelmét, majd chartergépre pattantak, hogy este már a San Franciscó-i öböl partjáról kommentálják a Clippers diadalát a helyi lakos olimpiai bajnokkal, Chris Mullinnal hármasban.
Az este legnagyobb dumája is Van Gundyé volt. Amikor Kayl Thompson, a Warriors újonca két perc leforgása alatt szerzett hét pontjával felhozta a hazaiakat, Van Gundy rámutatott, hogy a 21 éves srác a legendás Mychal Thompson középső fia – a papa a nyolcvanas években három bajnoki aranygyűrűt szerzett a Lakers centereként. Ez még azonban nem volt elég, a szakember hozzátette: „Nem szeretem az alulteljesítő családokat…”
Ettől a megjegyzéstől Mullin és Breen röhögőgörcsöt kapott, hiszen köztudomású, hogy Jeff Van Gundy bátyjával, a jelenleg az Orlandót dirigáló Stannel az NBA történetének legsikeresebb edző-testvérpárját alkotja. Az egykori neves főiskolai kosártréner, Bill Van Gundy fiaként…
Legjobb dobók: Terry 23/12, Nowitzki 21, Marion 12, D. West 10/3, ill. James 37, Wade 26.
Legjobb dobók: Durant 30/6, Harden 19/3, Westbrook 14/3, ill. R. Anderson 25/18, Nelson 18, D. Howard 11.
Legjobb dobók: Lee 21, Ellis 15, Rush 12/6, Biedrins 10, ill. Griffin 22,Billups 21/9, Paul 20/3, Butler 11/3