A szexrobotoknak nevezett eszközök az elmúlt években elképesztő fejlődésen estek át, az ilyen gépekre pedig egyre nagyobb a kereslet – több helyen már ilyen babákkal üzemeltetett bordélyházakat is nyitottak. A jelenség sok szakértőt aggaszt, mert nem tudni, hogy a hasonló eszközök milyen hatást gyakorolnak majd a társadalmunkra.
Az emberek ősidők óta készítenek szexuális segédeszközöket, a nemi vágyakat kielégítő gépek pedig már az ipari forradalom során megjelentek. Ebben a cikkben azonban kifejezetten az emberszerű szexrobotokkal foglalkozunk: mikor hozták létre az első ilyen termékeket?
Egy régi álom vált realitássá
Fajunk fantáziáját régóta foglalkoztatják az olyan eszközök, melyeket napjainkban szexrobotokként írhatnánk le, gondoljunk csak Ovidius Átváltozások című művének Pügmaliónjára. A történet szerint a szobrász saját művébe szeret bele, melyet Aphrodité utóbb életre is kelt. A 20. századi sci-fikben aztán egyre többször bukkantak fel olyan robotok, melyekkel az emberek szexuális kapcsolatba lépnek, a Szárnyas fejvadászban a Harrison Ford által alakított Rick Deckard például a Rachel nevű replikánssal kerül intim viszonyba.
Az ilyen gépek előfutárai a szexbabák voltak, melyek az 1960-as évektől rohamosan terjedtek és fejlődtek. A szexrobotok csak az 1990-es években váltak realitássá, 1997-ben Matt McMullen létrehozta az első kifejezetten élethű bábuit, melyeket RealDollsnak nevezett el. McMullent így is sok kritika érte az anatómiai hibák miatt, ami további fejlesztésre sarkallta, utóbb pedig más gyártók is átvették a módszereit. McMullen és sok más tervező meggyőződése az volt, hogy a következő lépés a mesterséges intelligencia felhasználása lesz.
Bár az eszköz meglehetősen interaktív volt – bizonyos szintig még társalogni is lehetett vele – sok olyan funkcióval nem bírt, amely elvárható lenne egy valódi robottól.
Léteznek egyáltalán szexrobotok?
Az elmúlt években egyre több fejlesztő mutatta be szexrobotként jellemzett termékét. Ezek a gépek ugyan már meglehetősen fejlettek és élethűek, egyes szakértők szerint valójában nem tekinthetünk rájuk szexrobotokként. Sokan úgy vélik, hogy ezek az eszközök valójában hiperrealisztikus szexbabák, melyek a lehető legtöbbet hozzák ki a jelenlegi technológiai tudásból.
Ezekhez ugyanis teljesen emberszerű gépekre, androidokra lenne szükség.
Vitatott, hogy a valódi szexrobotok kora mikor jön majd el, már ha eljön egyáltalán. David Levy, a 2007-ben megjelent Love and Sex with Robots (Szerelem és szex robotokkal) című munkájában már átfogóan foglalkozott azzal, hogy a szexrobotok miként fejlődhetnek majd, illetve ez miként hathat a világra. A szerző úgy vélekedett, hogy a 2050-es évekre már bevett dolog lesz, hogy valaki egy robottal létesítsen nemi kapcsolatot.
Kiemelt kép: FRED DUFOUR / AFP