Meghallgattam, elolvastam Gulyás miniszter és Fürjes államtitkár reakcióit a Fővárosi Közgyűlés tegnapi döntéseire, úgy veszem, van szándék a kormányban a megegyezésre, Budapest feltételeinek teljesítésére. Eddig jó
– írta Facebookon Karácsony Gergely.
A főpolgármester megjegyezte, hogy jövő héten ülnek le tárgyalni Gulyás Gergely miniszterrel.
Meghallgattam, elolvastam Gulyás miniszter és Fürjes államtitkár reakcióit a Fővárosi Közgyűlés tegnapi döntéseire, úgy…
Közzétette: Karácsony Gergely – 2019. november 28., csütörtök
A Fővárosi Közgyűlés egyhangúlag megszavazta szerdán, hogy öt feltétellel menne bele Budapest az atlétikai stadion megépítésébe, ami a 2023-as már elnyert világbajnokság megrendezésének feltétele:
- Az elkövetkező öt évben a kormány költsön 50 milliárd forintot a budapesti járóbeteg- és szakellátásra.
- A stadion megépítésével együtt induljon meg a zöldfelületek növelése, a Csepeli Nagyerdő Program beindítása. A főpolgármester Budapest új tüdejét, egy új Városliget kialakítását tervezi. Nem szeretné, ha Csepelen új élsportberuházások lennének.
- Olyan beruházást szeretnének látni, ami nemcsak az élsportot szolgája, azt akarják, hogy a tömegsport és a kulturális rendezvények előtt is nyitott legyen a létesítmény, a ferencvárosi polgárok életét is szolgálja.
- Minden szerződés legyen nyilvános, a lehető legátláthatóbb módon költsék el a pénzt.
- A kormány tartsa fenn korábbi elkötelezettségét a nagy, fővárosi közlekedési célú beruházások mellett.
Az előterjesztéshez a Fidesz-frakció benyújtott egy módosító javaslatot, amely azt indítványozta, hogy a főváros is költsön el 50 milliárdot az egészségügyre, illetve támogassák a Buda déli részére évek óta csak tervezett „szuperkórház” megépülését.
A fideszes módosítóhoz az ellenzékiek az MSZP-s Horváth Csaba vezette csoportja írt egy újabb módosítót. Ebből aztán olyan kavar lett, hogy Karácsony a főjegyzővel együtt belekavarodott a módosítókba, aminek az egyik következménye az lett, hogy a rosszul levezényelt szavazás miatt a Fidesz-frakciót vezető Pokorni Zoltán felállt az asztaltól és kisétált, a másik következménye pedig az, hogy meg kellett ismételni a szavazást.
Végül csak az eredeti előterjesztést fogadta el a közgyűlés teljesen egyhangúlag. A fideszes módosítót leszavazták, Horváth Csaba pedig visszavonta a sajátját.
Mit szavaztak meg pontosan?
A szavazásokat aztán ahány szereplő, annyi különböző módon kezdték értelmezni.
Borbély Lénárd csepeli fideszes polgármester azt mondta a közgyűlés után, hogy azt szavazták meg, hogy legyen atlétika vb, ezt a kormánybarát média át is vette, és ezzel a címmel tudósítottak a közgyűlésről több helyen. Karácsony Gergely tisztázta is, hogy nem egészen ez történt, hanem arról döntöttek, hogy milyen feltételeket kell teljesítenie a kormánynak, hogy lehessen világbajnokság.
Még az ülés előtt a kormány részéről kis kompromisszumkészség mutatkozott, de a főpolgármester jelezte, hogy nem lehet szemezgetni az öt feltétel közül.
A közgyűlési döntésnek része, hogy a kormány a feltételeink teljesítésére határozatban kötelezze magát. Ezt is várjuk
– írta Karácsony a fent idézett Facebook-posztban.
Soproni Tamás, a Momentum frakcióvezetője még az ülésen jelezte, hogy „nem trükközhet” a kormány, ha nem születik meg a kormányhatározat december 31-éig, akkor a Momentum Hadházy Ákossal és másokkal közösen aláírásgyűjtésbe kezd, hogy legyen népszavazás a stadionról.
Leszavazták a szuperkórházat?
Szintén balhé lett abból, hogy „az ellenzék leszavazta a szuperkórházat”. Ez szintén kormánypárti szereplők és médiumok közös szólama lett.
Látom persze, hogy egyes kormányzati szereplők – és ettől nyilván nem függetlenül – a lakájmédia azt a látszatot igyekszik kelteni, mintha Budapest ellenezné a szuperkórház beruházást. Dehogy. Valóban vannak szakmai érvek nem ártana, ha ezekre a kormány is odafigyelne. De ellenzésről nincs szó, ugyanis nincs is mit ellenezni. Öt éve csak beszélnek a szuperkórházról, de egy kapavágás nem történt. Hagyjuk tehát az olcsó hangulatkeltést, taktikázást, a budapestiek egészségének ügye ennél több komolyságot érdemel
– fogalmazott Karácsony, arra utalva, hogy a Dél-Budára tervezett kórházhoz egyelőre csak a telket vette meg a kormány, 2014-es bejelentése óta más nem történt a beruházás megvalósításával.
A közgyűlésen főleg László Imre, a XI. kerület DK-s vezetője hozott szóba szakmai érveket a szuperkórházzal kapcsolatban. A volt kórházigazgató szerint nagyobb probléma annál, hogy nincs szuperkórház az, hogy Budán mindössze három kórház van, és a Szent Jánost szerinte teljesen újra kellene építeni, hogy betölthesse funkcióját.
Kiemelt kép: Mohos Márton / 24.hu