Ameddig több kalóriát éget el az ember, mint amennyit bevisz, tartani tudja karcsúbb alakját, függetlenül attól, hogy mit eszik. Nemrég kutatás vizsgálta, milyen étrenddel lehetne elkerülni a lekerült kilók visszatérését.
A sovány húsokban, baromfiban és babfélékben bővelkedő, de csekély szénhidrátot tartalmazó étkek “ideálisak a súlyfölösleg visszatérésének megakadályozására” – írták a Koppenhágai Egyetem kutatói a New England Journal of Medicine című folyóirat csütörtöki számában megjelent tanulmányukban.
A kutatásban nyolc európai országból 773 túlsúlyos és elhízott felnőtt és családja étkezését vizsgálták. A résztvevők először 2 hónapos, alacsony zsírtartalmú diétát tartottak (ezalatt átlagosan 11 kilót fogytak), majd az ideális étrend kiválasztásához öt csoportra osztották a résztvevőket, és más-más étrendet írtak elő nekik.
Négy étrend a fehérjék és a szénhidrátok magas és alacsony tartalmát variálta. Az ötödik szerepelt kontrolként: ebben mérsékelt fehérjét és korlátozás nélküli szénhidrátot ehettek a résztvevők.
A kísérletben a fogyókúrázók családja is részt vett, mivel a kutatók szerint a család bevonása, a közös étrend kialakítása – és esetleg a családtagok közös diétája is – nagyobb motiváló erővel bír.
Féléves diétázást követően csupán a fehérjében szegény, szénhidrátban gazdag étrendet követő csoport tagjai szedtek fel jelentős súlytöbbletet, közel 2 kilót. Ezzel szemben a fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény étrendet követőknél némi további súlycsökkenés tendenciája rajzolódott ki.
A kutatásból az is világosan kiderült, hogy a sok hús, kevés szénhidrát-diétát könnyebb volt betartani, az vonzóbb volt a résztvevőknek, kevésbé élték meg fogyókúraként, és sokkal kevesebb volt a lemorzsolódás is (mivel az egész családra kiterjedő étrend kötöttségei sok családot a kísérlet idő előtti abbahagyására késztettek).
A tanulmány szerzői arra hívták fel a figyelmet, hogy a kutatás rövid ideig követte a kísérletben résztvevőket, és az eredmények megerősítésére hosszabb távú megfigyelésre van szükség.