Gazdaság

Lépésről lépésre mutatjuk, mire számítson a Babaváró hitel igénylésénél

A babaváró hitel igénylése összetettebb folyamat, mint egy szabad felhasználású személyi kölcsöné, ezért érdemes végiggondolni, milyen teendők vannak hitelkérelem benyújtása előtt. A Bank360 szakportál összegyűjtötte a legfontosabb információkat és megkérdezték a bankokat is, hogy mire számíthatnak a párok az igénylés folyamán.

Jogosultságellenőrzés

Először is meg kell felelni azoknak a feltételeknek, amelyeket a babaváró hitelre vonatkozó rendelet rögzít. Ehhez a legegyszerűbb, ha kitöltik a jogosultságellenőrző-kérdőívet. Csak válaszolni kell a kérdésekre igennel vagy nemmel, és az eredmény azonnal megjelenik a képernyőn.

A babaváró támogatás feltételei június 26-án változtak, így elérhetővé vált például a kedvezményes hitel azoknak a pároknak is, akik szerepelnek a passzív KHR-listán. Ugyanakkor a bankok saját hatáskörben dönthetik el, hogy befogadják-e a passzív KHR-es tartozással rendelkező ügyfelek kölcsönigényét.

Jövedelmi feltételek ellenőrzése

Ha a rendeletben szereplő feltételeknek megfelelnek a párok, akkor a következő lépés, hogy ellenőrizzék a banki kondíciókat, ugyanis akár több tízezer forintos különbség is lehet az ajánlatok között. Van, ahol elég lesz a minimálbér is, míg máshol 180 ezer forintos összejövedelmet várnak el az igénylő házaspártól. A babaváróhitel-kalkulátorral néhány adat megadásával megnézhetik, hogy a jövedelmük melyik banknál lesz megfelelő.

Milyen jövedelmet vesz figyelembe a bank?

A portál készített egy listát,  hogy pontosan milyen jövedelmet fogadnak el a bankok:

  • alkalmazotti magyarországi jövedelem: a legjobb, ha átutalással kapja az igénylő a fizetését, de az engedékenyebb bankok készpénzben érkező jövedelmet is elfogadják,
  • alkalmazotti külföldi jövedelem: ez bankfüggő, nem minden bank fogadja el, mivel a munkáltatói igazolás lefordítása túl sok időt vehet igénybe,
  • magyarországi nyugdíj,
  • magyarországi vállalkozói jövedelem,
  • osztalék jövedelem,
  • ingatlan bérbeadásból származó jövedelem,
  • GYES/GYED/GYET/CSED/CSP,
  • táppénz, amennyiben a várandós feleség kapja,
  • cafeteria (munkáltatói szerződéssel).

Ezek közül persze a legtöbb bank a munkából vagy vállalkozásból származó jövedelmet, illetve a nyugdíjat fogadja el elsődleges jövedelemként, viszont emellett figyelembe veszik a másodlagos jövedelmeket is.

Fontos, hogy

  • a külföldi nyugdíj jövedelmet, a külföldi vállalkozói jövedelmet, a rokkantsági járadékot, a bányászjáradékot és az otthongondozási vagy ápolási díjat még az engedékenyebb bankok sem veszik figyelembe a jövedelem vizsgálatnál.

Vegyük figyelembe a meglévő tartozásokat is

A kalkuláció során a nettó jövedelem megadásánál érdemes előre kivonni azt az összeget, amit hiteltörlesztésre fordítanak, hiszen a bank is így fog tenni. Szintén számolni kell azzal, hogy ha folyószámlahitele vagy hitelkártyaszerződése van a párnak, akkor a hitelkeret 5 százalékával számol a bank.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy félmillió forintos hitelkeretnél 25 000 forinttal csökken az az összeg, ami alapján kiszámolja a bank, hogy mekkora törlesztőrészletet vállalhatnak. Ez akkor is így van, ha nem használják sem a hitelkártyát, sem a folyószámlahitelt.

Gyűjtsük össze a szükséges dokumentumokat

A portál összeállította a babaváró hitel igényléséhez szükséges dokumentumok és igazolások listáját is, mellétéve, mit hol kell beszerezni.

  • Személyes iratok: érvényes személyi igazolvány/jogosítvány/útlevél, lakcímkártya és adóazonosító.
  • 30 napnál nem régebbi jövedelemigazolás: ezt a munkáltatótól kell kérni, vállalkozóknak pedig a NAV-tól.
  • Bankszámlakivonat: bankváltás esetén netbankból letölthető, a bankok gyakorlatától függően 1-3 hónapra visszamenőleg lesz szükség az adatokra.
  • 3 év TB jogviszony igazolás: ezt NEAK igazolás vagy OEP igazolás néven is említik. Azoknál a területileg illetékes járási hivataloknál lehet kikérni az igazolást, ahol egészségbiztosítási pénztári feladatkörben is eljárnak. Az ügyintézési idő maximum 8 nap, amihez hozzáadódik a postázás ideje. Ezen a linken letölthető az igénylőlap.
  • Házassági anyakönyvi kivonat: ezt a dokumentumot minden házaspár megkapja az esküvő után, így ezt otthonról kell bevinni a bankba. Az engedékenyebb bankoknál elég nyilatkozni a házasságról.
  • Várandósgondozási kiskönyv: ezt értelemszerűen akkor kell bemutatni, ha már várandós a kismama. Az igazolást a terhességről a szakorvos állítja ki, ez alapján a kiskönyvet pedig a területileg illetékes védőnő.

Több bank is megerősítette, hogy a büntetlen előéletről és a köztartozásmentességről elég nyilatkozni, külön nem szükséges igazolást beszerezni hozzá. Ez azt jelenti, hogy nem kell külön erkölcsi bizonyítványt igényelni és NAV-igazolást kérni a köztartozásmentességről.

A babaváró hitel igénylést a bankban kell benyújtani, ahol a szükséges dokumentumok benyújtása mellett a babaváró támogatásra vonatkozó igénylőlapot is ki kell tölteni. Az a banki gyakorlattól függ, hogy egyszer vagy kétszer kell bemenni a bankfiókba.

Bank kiválasztása

A babaváróhitel-kalkulátor listázza azokat a bankokat, ahol beadhatjuk a hiteligényt a kalkuláció alapján. A hitelkondíciók a rendeletben szereplő feltételek miatt megegyeznek minden banknál, így ami alapján választani érdemes, az a bankok induló kedvezményei és a jövedelmi elvárások. A Sberbanknál például 0,5 százalékos visszatérítés jár a szerződő ügyfeleknek, ha három hónapon belül legalább két alkalommal 100 ezer forint jóváírás történik a számlán (utalás és készpénz is megfelel). A jóváírás a negyedik hónap 15-éig tart.

A bank kiválasztása után a párok pillanatok alatt elindíthatják a folyamatot: nem kell mást tenniük, mint a Részletek gombra kattintani és megadni az elérhetőségüket. Ezután hamarosan keresni fogják őket, és egy rövid telefonos előszűrést követően időpontot is kapnak a bankba, így még a hosszadalmas sorban állást is megúszhatják.

Igénylés

Ekkor tölti ki az ügyfél az igénylőlapot és adja be a szükséges dokumentumokat. A bank továbbítja a babaváró támogatáshoz szükséges igazolásokat a Magyar Államkincstárhoz, ahol rövid időn belül ellenőrzik, hogy megfelel-e az igénylő a rendeletben szereplő feltételeknek. Ha ez a rész rendben van, akkor végzi el a bank a hitelbírálatot. A hitelbírálat maximum 10 nap.

A bank értesít a hitelbírálat eredményéről, és pozitív eredmény esetén újra be kell menni a bankfiókba, hogy meg lehessen kötni a szerződést. Az aláírás után már csak a folyósítás van hátra, ami 1-5 napot vesz igénybe.

A későbbiekre, a baba érkezésére előreszaladva ne felejtkezzünk meg majd róla, hogya törlesztés felfüggesztését és a gyermekvállalási támogatást is külön igényelni kell, ezeket nem kapjuk meg automatikusan.

Kiemelt kép: A kormány babaváró támogatását hirdető plakátja a Zugló vasútállomás közelében. MTVA/Bizományosi: Róka László 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik