A Galápagos-szigetekhez tartozó 170 négyzetkilométeres Floreana-sziget biodiverzitása páratlan, a helyi ökoszisztéma azonban nincs biztonságban – írja az IFLScience. A területre behozott elvadult macskák és patkányok ugyanis számos őshonos fajt fenyegetnek.
Korábbi felmérések már igazolták, hogy az inváziós emlősök kiszorítása segíthet a helyi élővilág megóvásában. A Nick Holmes, az Island Conservation munkatársa által vezetett csapat új tanulmányában azt írja, a módszerrel rengeteg súlyosan veszélyeztetett szárazföldi gerinces túlélési esélyeit növelhetnék. A szigeteken a technika különösen hatásos lehetne.
![Macskamészárlásba kezdenének a szakértők 1](https://s.24.hu/app/uploads/2019/03/istock-998275530-e1553875348387-1024x575.jpg)
Bár a szigetek a szárazföld töredékét teszik ki, az 1500 óta kipusztult madár-, emlős- hüllő- és kétéltűfajok háromnegyede ezeken a területeken volt őshonos.
Az invazív emlősök kipusztítása a szigetekről hatékony módja annak, hogy megszüntessék a szigeti fajokra leselkedő fő veszélyt, megakadályozzák a kihalást, és megőrizzék a biológiai sokféleséget
– mondta Holmes.
Az inváziós emlősfajok, különösen a macskák és a házi patkányok több területen is problémát okoznak. A Floreana-szigeten például elfogyasztják a veszélyeztetett floreanai csúfolórigók tojásait, emellett pedig a növényeket és a fiatal őshonos állatokat is pusztítják.
A szakértők tanulmányukban több olyan szigetet is bemutattak, ahol az idegen emlősfajok felszámolása kifejezetten pozitív hatásokkal járna. Az ENSZ már korábban kitűzte céljául, hogy 2020-ra megakadályozzák a további fajok eltűnését, a tervek megvalósításában pedig hatékony eszköz lehetne az invazív állatok kiszorítása.
Kiemelt fotó: iStock