A harmincas-negyvenes évek fordulóján semmi sem volt képes megrengetni a magyar képeslapipart, így sorra születtek meg a csodás grafikákat felvonultató, vagy épp egy egyszerű ötletet tökélyre vivő lapok. Ezt a hullámot a második világháború évei sem tudták csillapítani – így született meg 1940-ben a magyar történelmet huszonkét epizódban bemutató
a “bajtársi levelezés I. sz (hadtörténeti) sorozata”, melynek célja
“az ősi erények, a vitézi szellem s a katonajellem ápolása”
volt – derül ki az első lapról, melyben a magyarok az őshazától a vérszerződésig tartó útjáról esik szó:
A Magyar Nemzeti Szövetség által kiadott, Dr. Marczell Ágoston (1884-?), a kőbányai Szent László Gimnázium történelem-földrajz szakos tanárának szövegeit felvonultató lapok grafikáit K. Nagy Sándor készítette el. A rajzok derekén vörös vonal fut végig, jelezve a magyarság felemelkedésének, vagy épp romba dőlésének időszakait.
A kiadó nem titkolt célja volt, hogy az emberek összegyűjtsék a sorozat összes, a történelmet a két bécsi döntésig (1938. november, illetve 1940. augusztus) elmesélő darabját, így a képeslapok jobb szélén egy, a következő darab felragasztására szolgáló részt is hagytak.
A Kuthy Ferenc szerkesztette sorozat egy második és egy harmados felvonást is megélt, noha azokat már nem a Magyar Nemzeti Szövetség, hanem az Értelmiségi Munkavállalók Szövetkezete adta ki 1941-ben: