Nagy baj lehet Magyarországon, ha 180 pontba szedett javaslatcsomaggal lehet csak orvosolni – márpedig ekkora intézkedéscsomagot tett le az asztalra a Matolcsy György irányította Magyar Nemzeti Bank. Mit ad isten, pont ma tárgyalja a – Matolcsyval nem felhőtlen viszonyt ápoló – Varga Mihály, pénzügyminiszter vezette Versenyképességi Tanács, hogyan lehetne lendületet adni a gazdaságnak.
Matolcsy nemhogy nem először igyekszik valami hangzatos, reformként csomagolt programmal kedveskedni Orbán Viktor kormányfőnek, hanem 2010 óta ez a sokadik, fogadkozásnak is felfogható intézkedéshalmaz, amelynek élére szeretne állni.
- 2010-ben – akkor nemzetgazdasági miniszterré nevezték ki Matolcsyt – az Új Széchenyi Terv nyitotta a sort, amelyet ők maguk a talpra állás és felemelkedés programjaként határoztak meg.
- 2011 tavaszán jött az első Széll Kálmán-terv.
- 2011 őszén a Magyar Növekedési Terv.
- 2012 tavaszán jött a második Széll Kálmán-terv, jókora kiigazítással, megszorítással.
- 2013 tavaszán Matolcsy jegybankelnök lett, akkortól a jegybank vitte a prímet a gazdasági növekedést felpörgetni hivatott javaslatok kidolgozásában.
- 2015 első felében Egyensúly és növekedés címmel jelent meg könyv az MNB-től.
- 2016 elején Versenyképesség és növekedés című könyvet mutatott be Matolcsy.
Előszeretettel emlegeti Matolcsy, hogy Ausztriát hogyan és mikor előzzük meg. Bő két éve azt hangoztatta a jegybankelnök az említett könyv bemutatóján, hogy Magyarország 2010 után ráállt a tartós gazdasági növekedési pályára, és hogy 25 év alatt elérhetjük Ausztriát.
Idén márciusban már csak 2050-re tette Orbán Viktor jobbkeze, hogy Ausztria utolérése megtörténik.
A mostani anyagban elég tág időintervallumot mer csak megjelölni a Matolcsy-vezette jegybank. Ha semmit nem csinálna az ország vezetése, riogat az MNB, lényegében nem közelednénk, na de ha bevenné az ország lakossága a 180 összetevőből álló, a jegybankban összeírt, reformnak nevezett csodaszert, akkor tíz év múlva közel lehetünk az osztrák élet- és bérszínvonalhoz (annak 80 százalékára emelkedhet a mutató a mostani szűk 60 százalékról).
Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Lámfalussy-konferencián a budapesti Marriott hotelben 2017. január 23-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd