A Facebook már régóta dolgozik azon, hogy minél több embert csatlakoztasson fel az internetre, mindezt persze részint önös érdekből, hiszen így növekszik a felhasználói bázisuk is.
Terragraph egy új, a 60GHz-es ingyenes spektrumot használó, milliméter hullámú hálózatra épülő technológia, amellyel az optikai hozzáféréssel összemérhető, akár másodpercenként 1 gigabites sebességet is elérhetnek a felhasználók.
A két éve elindított, illetve az Egyesült Államokban és Németországban validáltKifejezetten arra optimalizálták, hogy a sűrűn lakott városi területeken nagysebességű internetkapcsolatot biztosítson.
A vélhetően Budapesten és vonzáskörzetében még idén végzendő kísérletek során arra keresik a választ, hogy a hálózat milyen mértékben tudja a helyi közösségek igényeit kiszolgálni.
Ehhez legfeljebb száz kisméretű dobozt, azaz antennát szerel fel a Telekom a köztéri lámpákra, oszlopokra, kresztáblákra, épületekre és kültéri padokra.Az esetleges interferencia elkerülése miatt az vizsgálják (számítógépes látási technológiával és hálózati optimalizációs modellekkel) hogy ezek közül mely utcai elemek lesznek a legalkalmasabbak a hálózat telepítésére.
Ehhez gépi tanulásos rendszerrel népsűrűsségi térképet készítenek műholdfelvételek és közösségi oldalról származó anoním adatok alapján, amely segít beazonosítani az ember alkotta objektumokat.
Ezt követően adatelemzéssel alakítják ki a hálózatot, hogy az a lehető legtöbb felhasználót szolgálja ki a lehető leggazdaságosabban.
A Terragraph az ígéretek szerint azért jó, mert növeli a sebességet és a lefedettséget, miközben nem igényel költséges beruházást, mégis jó alapot ad például az 5G mobilhálózat elterjedéséhez. A technológiára épülő Telekom Virtual Fiber szolgáltatás várhatóan 2020-ban kerülhet kereskedelmi forgalomba.
A Telekom mellett a Telenor Kuala Lumpurban fog ugyanilyen kísérleteket végezni.
Kiemelt fotó: Jaap Arriens/NurPhoto