A javaslat szerint a megszorítások és a verseny jelentősége miatt a NASA-nal nem lesz prioritás, hogy a 8,8 milliárd dolláros James Webb űrtávcső után újabb teleszkópot hozzanak létre – számol be az IFLScience.
A költségvetés azt javasolja, hogy szüntessék meg a WFIRST-et, és a meglévő forrásokat a tudományos közösség más prioritásaira, például a befejezett csillagászati missziókra és kutatásra fordítsák
– áll a javaslatban.
Bár a James Webb űrtávcső és a WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope) is infravörös eszköz, utóbbi gyújtóponti síkja 200-szor nagyobb. A két távcső együtt igen értékes képeket hozhatna létre.
A WFIRST fő célja az, hogy messze fekvő galaxisok helyzetét és távolságát mérje fel. Az űreszköz adatai hozzájárulhatnának a sötét anyag természetének alaposabb megértéséhez, illetve az exobolygók kereséséhez.
David Spergel, a Princetoni Egyetem munkatársa és WFIRST tudományos csapatának igazgatóhelyettese Twitter-bejegyzésben adott hangot elégedetlenségének. A szakértő szerint az űrteleszkóp az amerikai évtizedes csillagászati felmérés legfontosabb eszköze. Spergel kiemelte: a tervet az utóbbi hónapokban úgy módosította a NASA, hogy nem kérte ki független szakértők véleményét.
A Trump-adminisztráció tervezete ellenére az űrteleszkóp fejlesztői folytatni fogják a munkát – a 2018-as források ugyanis még elérhetőek.
A WFIRST sorsa most a Kongresszus kezében van. Az utóbbi évek tapasztalata az, hogy a törvényhozás utóbb mindig növelte a projektre szánt összegeket – tudományos szempontból fontos lenne, hogy idén is kiálljanak a WFIRST mellett.
Drámai megszorítások
A Trump-adminisztráció új javaslata nemcsak az űrkutatás, hanem egyéb tudományos területek számára is visszalépést jelenthet.
A költségvetési megszorítás fő célpontja az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA).
A tervezett megszorítások a hivatal projektjei közül különösen azokat érintik, melyek a klímaváltozás vizsgálatával foglalkoznak.
A javaslat az Egyesült Államok Földtani Intézetének, a Nemzeti Éghajlati Adatközpont, illetve a Járványkezelési- és Megelőzési Központ költségvetését is jelentősen csökkentené – 21, 20, illetve 12 százalékkal. Bár az Energiaügyi Minisztérium büdzséje hasonló lesz a korábbihoz, a minisztérium sok fontos projektje meg fog szűnni.
A NASA a tavalyihoz képest 1,3 százalékkal nagyobb összeggel gazdálkodhat majd, az átalakítások, például a WFIRST programjának felszámolása miatt mégsem örülhetnek az űrhivatalnál.
(Kiemelt kép: MTI/AP/Evan Vucci)