Scott Tilley a kudarcos Zuma-misszió nyomait kutatta, végül azonban egy jóval korábbi műhold, az Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration (IMAGE) jeleit sikerült fognia – számol be az IFLScience. Patricia Reiff, a Rice Egyetem munkatársa a Science-nek azt mondta, jók az esélyek, hogy a műhold még mindig működőképes.
NASA's long 'dead' IMAGE satellite [2000-017A/26113] appears to have come back to life. In the failure report it hopes that after the eclipse season in 2007 it 'may permit a Transponder SSPC reset.' time to call @ISEE3Reboot @NASA? https://t.co/IvDwb3TtRO pic.twitter.com/8vnURdvdDM
— Scott Tilley (@coastal8049) January 21, 2018
Az IMAGE-et a NASA indította el 2000 márciusában. A műhold a Föld magnetoszférája és a napszél közti interakciókat tanulmányozta. 2005 decemberében azonban az űreszköz kommunikációja megszakadt, ezért a kutatók úgy vélték, hogy az IMAGE elveszett.
Tilley viszont rájött, hogy a műhold még mindig küldi a jeleket. Az amatőr csillagász szerint az IMAGE időről időre pályáján olyan pontra ér, ahol a kommunikáció újraindul. Az űreszköz magas elliptikus pályán mozog: legtávolabb 46 000, legközelebb pedig 1 000 kilométerre jár a Földtől. A szerkezet 14 óra alatt kerüli meg boygónkat.
Tilley felfedezése után beszélt James L Burch-csal, a Délnyugati Kutatóintézet szakértőjével, aki a korábbi misszió vezető kutatója volt. Burch aztán értesítette egykori csapata tagjait. A szakértők azt tervezik, hogy maguk is felveszik a kapcsolatot a műholddal.
A NASA közleményében azt írja, a Deep Space Network segítségével is igyekeznek azonosítani az IMAGE jelét. A műhold meglehetősen elavult, így nem lesz könnyű feladat a megtalálása. Azt egyelőre nem tudni, hogy mi lesz az űrhivatal következő lépése, ha sikerül felvenniük a kapcsolatot a szerkezettel.
(Kiemelt kép: NASA)