Sokszor fordul elő traumát elszenvedett embereknél, hogy sérülésük kezelhető lenne, ám elvéreznek, mielőtt orvoshoz, műtétre kerülnének.
Az új eljárás elméleti megfontolása az, hogy rendkívüli hipotermiával – testhűtéssel – agykárosodás nélkül túlélhetnének ezek a sérültek körülbelül egy órát, amíg a sebészek elvégeznék a szükséges beavatkozásokat.
Az amerikai védelmi minisztérium támogatásával a Pittsburghi Egyetem orvosi központjában megkezdődött e stratégia tesztjének előkészítése.
A kipróbálásba olyan embereket akarnak bevonni, akik annyira erősen kivéreztek lőtt vagy szúrt sebeikből, illetve hasonló sérülések miatt, hogy szívverésük leáll. Ilyen esetekben jelenleg csupán 7 százalék a túlélés esélye.
Samuel Tisherman sürgősségi specialista szerint ebben a lehűtött állapotban egy ideig nem okoz agykárosodást a vérkeringés hiánya, így időt nyerhetnek a kritikus állapotú páciens mentésére.
Tisherman csoportja Pittsburghben jövő év elején kezdené meg a tesztet, majd kiterjesztenék a próbát Baltimore-ba, a Marylandi Egyetemre is.
KAMPÁNY AZ ÉLETMENTŐ HŰTÉSÉRT
Mielőtt azonban lehűtenék az első tesztjelöltet, a kutatóknak meg kell oldaniuk a felmerült jogi problémát.
Az amerikai törvények előírják ugyanis, hogy orvosi kísérletben való részvételhez a páciens tájékozott beleegyezése szükséges, tehát az alkalmazás előtt meg kell ismernie az új kezelés lehetséges előnyeit és hátrányait. Egy éppen elvérző személy esetében azonban ez lehetetlen, és a hozzátartozók engedélyét sem tudják beszerezni ennyi idő alatt.
Ezért döntött úgy a kutatócsoport, hogy keddtől megkezdik az amerikai gyógyszerügyi hatóság, az FDA által előírt tájékoztató kampányt.
Ebben megismertetik körzetük lakosságát a tervezett tanulmány részleteivel. A kampányban lesz autóbuszos hirdetés, videó a YouTube videomegosztón, tájékoztató előadások és beszélgetés a városházán, és egy honlapot is elindítanak. Azok a helybeliek, akikben felmerül, hogy egy ilyen sérülés esetében hasznos lehet számukra az új módszer, előzetes beleegyezésüket adhatják egy esetleges jövőbeli beavatkozásra.