Ahogy Magyarországon, úgy a XIX. század elején a románság körében is lezajlott a “nemzetté válás” folyamata. Megszületett az eredetmítosz, a jól ismert dák-román folytonosság elmélete, az addigi cirill betűket latinra cserélték, de a szókészletet és a nyelvtant is a megszólalásig közelítették a latinhoz. Havaselve és Moldva egyesüléséből 1859-ben létrejött a Román Királyság, amelynek értelmisége a dák-román kontinuitásra hivatkozva megfogalmazta igényét – többek között – Erdélyre és Kelet-Magyarországra.
Az újra szót az indokolta, hogy a XVI-XVII. század fordulóján volt néhány nap, amikor Vitéz Mihály, Havaselve fejedelme egyszerre uralta Erdélyt és a két román vajdaságot. Tartományait ugyan soha nem egyesítette, és uralma is kérészéletű volt, a román történetírás a „fejedelemségek” első egyesítőjét, vagyis Nagy-Románia megalapítóját tiszteli benne.
Ha nem köt különbékét…
Nyilvánvaló, hogy a fiatal államnak semmi esélye nem lett volna területi követelésekkel fellépnie az Osztrák-Magyar Monarchiával szemben. Sőt, az első világháborúban fegyveres semlegesként biztosította támogatását a központi hatalmaknak. Aztán változott a helyzet.
A két egymásnak feszülő szövetségi rendszer szinte versenyt futott a semleges államok bevonásáért a maguk oldalán. Olaszország az Antanthoz, Bulgária a központi hatalmakhoz csatlakozott, és 1916. augusztus 17-én Románia is meghozta a döntést. A bukaresti titkos szerződésben a királyság elkötelezte magát a nyugati nagyhatalmak mellett: vállalta, hogy augusztus 28-áig megtámadja a Monarchiát.
…de megkötötte
A román hadsereg augusztus 27-én teljesen váratlanul támadást intézett az Osztrák-Magyar Monarchia ellen. A Tömösi-szoroson szoroson 650 ezer katona tört Erdélyre, elfoglalták Brassót, Csíkszeredát, még Nagyszebent is. Csakhogy a meglepetés ereje hamar elszállt, és a hadiszerencse sem kedvezett keleti szomszédunknak.
“A meghódított Bukaresten”:
A görögországi antant hadmozdulatok kudarcba fulladtak, az így felszabadult bolgár és török erők megtámadták Dobrudzsát, szeptember 1-jén pedig a német Mackensen tábornok indított meglepetésszerű offenzívát délről. Erdélyben Hátszegnél indult meg az ellentámadás, a német és osztrák-magyar bakák 10 nap alatt Havasalföldre szorították vissza a túlerőben lévő román hadsereget.
Románia október 23-ától már saját területen kényszerült védekezni, ráadásul egy roppant hosszú, 1100 kilométeres frontvonalon. December 6-án elesett Bukarest, a király a moldvai Jászvásárra menekült, az 1916-os év végére Havaselve és Dobrudzsa teljes egészében a központi hatalmak kezére került. Orosz segítséggel azonban Románia tartotta magát, a frontok itt is megmerevedtek. Egészen addig, míg a bolsevik hatalomátvétellel és az orosz békekötéssel meg nem szűnt a nagyhatalmi támogatás.
I. Ferdinánd király és kormánya 1917. december 9-én fegyverszünetet kért, majd 1918. május 7-én békét kötött a központi hatalmakkal.
Európa legnagyobb nyertese
Az antant számára amennyire jól jött, hogy a Román Királyság több mint egy évig jelentős ellenséges haderőt kötött le, most a román olaj (a háború végéig egymillió tonna) és óriási gabonaszállítmányok indultak innen Németországba. A háború végjátékában, 1918. november 26-án, három héttel az Osztrák-Magyar Monarchia kapitulációja után Románia ismét belépett a háborúba, és mint “győztes”, talán a legjobban jött ki az egész világégésből.
Magyarországból 102 200 négyzetkilométernyi területet csatoltak Romániához, amelynek 5,2 millió lakosából 2,9 millió volt román, 1,7 millió magyar, 560 ezer pedig német anyanyelvű. A románság 53,8 százalékkal éppen úgy alkotott többséget Erdélyben, mint a soknemzetiségű, ezért széthullásra ítélt Magyar Királyság területén a magyarság.