A nagy meleg és a levegő magas páratartalma még az egészséges emberek szervezetét is megviseli, az idősek, gyerekek, szív- és érrendszeri panaszokkal, krónikus betegségekkel küzdők fokozott veszélynek vannak kitéve. A napokban lépten-nyomon elhangzik ez a figyelmeztetés, és hallani is fogjuk még egy darabig.
A víz vízben nem hűsít
A lényeg valójában pofonegyszerű, ha az emberi szervezetet egy gépként képzeljük el. Megvan ugyan az optimális “üzemi hőmérséklete” – egyénenként eltérően 36,6 Celsius-fok körül – ám a létfenntartáshoz szükséges folyamatok közben hő keletkezik. A “felesleget” testünk a környezetnek adja le, hogy hogyan és meddig, az a külső viszonyoktól függ.
Ha odakint nagy meleg tombol, a szervezet hűtési üzemmódba kapcsol, ennek legfontosabb eleme az izzadás – a víz párolgása közismerten hőt von el a felületről, vagyis hűti a testet. Olyan hatékonyan, hogy a 35-40 fokos kánikulát is képesek vagyunk túlélni nyaranta, bár komoly pluszmunkát ró a szervezetre, de erről később. Eddig tehát tiszta sor.
Trombózis a melegtől
Szervezetünk tehát reagál a melegre, ami mindenképp pluszmunkát jelent. Nem lehet megmondani, hány foknál kezdődik az a bizonyos “fokozott igénybevétel”, hiszen függ a helyi körülményektől, de mindenkinél más és más: van, aki 28 fokban egy ültő helyében izzad, más csak 30 fokban kezdi. A lényeg, hogy az izzadás már a küzdelem jele.
Akár párolog rólunk az izzadtság, akár nem, a “hűtővíz” mindenképp fogy, pótolni kell. Legalább annyit kell inni, amennyi folyadék távozik a szervezetből, de emellett fontos a sók, ásványi anyagok pótlása is – ezért javasolják kánikulában ásványvizek, gyümölcsök, gyümölcslevek fogyasztását. Egy-egy kánikulai napon több liter víz is távozhat izzadtság formájában.
A test belsejéből a hőt a vér szállítja a bőr felszíne alá, ahol lehűl, majd visszatérve újra felmelegszik, rója a köröket unos-untalan. Hogy ez a módszer hatékonyabb legyen, az erek kánikulában kitágulnak, a vérkeringés felgyorsul.
Csúcsra jár, és észre sem vesszük
Ez már eleve fokozottabb munkát igényel az egész szervezettől, és mivel elsősorban a “szív és a keringési rendszer” érintett, az ilyen betegségekben szenvedőknek nyilván veszélyforrás. De a szervezet több fronton küzd. Az elfogyasztott vizet minél hamarabb át kell juttatnia az emésztőrendszeren, fel kell dolgoznia, el kell juttatnia a véráramba, a verejtékmirigyekig.
A légpára pedig nem csak a párologtatást gátolja. A nedves levegő a légzőrendszer hatékonyságát is rontja, a tüdő nem tud elég oxigént a véráramba juttatni. Mindenki ismeri az érzést, amikor teleszívja a tüdejét, de mégis, mintha alig vett volna levegőt. Ez a nehézlégzés, ami párás melegben mindenkit gyötör, de légzőszervi betegek, mint például asztmások esetén kifejezetten káros és veszélyes.
A kitágult erek miatt csökken a vérnyomás, ami sok esetben még a legedzettebb katonáknál, sportolóknál is ájuláshoz vezet – de még ez a legkisebb probléma, a múló rosszullét. Hőgörcs, napszúrás, hőpangás, a sor hosszú, de a szervezet hűtőrendszerének “kifáradásába”, elégtelen működésébe bele is lehet halni.
Az egész egy ördögi kör, de a lényeg: a szervezet védekezik a hőség ellen, ez jelentős óriási energiákat emészt fel, a plusz terhelést pedig a keringési rendszer viseli.
Fotelben ülve futkosunk
Ide kívánkozik egy fogalom, a levegő relatív páratartalma, ami azt jelenti, mennyi vizet tartalmaz ahhoz képest, amit maximálisan fel tud venni. Esetünkben ez azért nem mindegy, mert az izzadtságról, testünk hűtővizéről van szó: minél magasabb a levegő relatív páratartalma, annál kevesebb vizet tud még befogadni, így annál kevésbé érvényesül az izzadás hűtő hatása.
Nem kell magas számokra gondolni, a mai 60-70 százalékos párában mindenki csak főtt a saját levében – az aktuális páratartalom itt látható. Az érdekesség kedvéért: létezik 100 százalékos páratartalom is, ez a köd, gőzkamra, ilyenkor ne is álmodjunk róla, hogy izzadtsággal hőt veszíthetünk – jegyzi meg Pintér Ferenc. Pedig “távolról” milyen szép az esőerdőben szállongó pára zivatar után 40 fokban.
Nem vicc, hogy az ilyen párás, meleg időben kerülni kell a fizikai aktivitást – figyelmeztet Pintér Ferenc. Életbevágóan fontos, hogy a lehetőségekhez képest kíméljük magunkat fizikailag, idegileg, de kerüljük a nehéz ételeket is, amelyek kalória szempontjából teljesen feleslegesek, ám megterhelik a szervezetet. Elengedhetetlen, a megfelelő folyadékpótlás, és aki teheti, gyakran zuhanyozzon hűvös vízzel, tartózkodjon hűvös helyen amennyit csak lehet.