Itt a tavasz, eljött az évi lomtalanítás ideje. A társasházak lakóin ilyenkor kettős izgatottság lesz úrrá – főleg, ha a hétvégi esős, szeles időben úgy sincs jobb dolguk. Egyrészt végre felszabadul a lakás és a közös tároló a lomoktól, másrészt mindenki azt lesi, mennyi hely szabadul fel a közös helyiségekben, amit elfoglalhat. Az örömbe csak akkor vegyül üröm, ha a lomtalanítást – mint rendesen – a katasztrófavédelem tűzvédelmi “razziája” követi.
Egy óbudai panel liftjein, a lépcsőházban napok óta függ a lomtalanításra való felhívás, az azt követő katasztrófavédelmi bejárásra, ellenőrzésre való figyelmeztetés, amit a közös képviselet e sorokkal zár:
A katasztrófavédelem az emeleti folyosói tárolást, helytelen éghető anyag elhelyezését a szárítóban pénzbírsággal sújtja, amely 50 000-300 000 forintig terjed lakásonként.
Magyar ember megoldja a maga módján
Itt azért a jámbor lakos megtorpan egy kicsit, mert ugyan mi számít éghető anyagnak – könnyebb lenne azt felsorolni, ami “nem ég” -, és mi az, ami ezen belül helytelen? Minden információ nyilvános és elérhető, de ember legyen a talpán, aki az Országos Tűzvédelmi Szabályzatból kikeresi, hogy az autó téli gumija vagy a megmaradt fél tekercs tapéta “helytelen éghető”, vagy nem? Magyarul megbüntethetik, ha ezeket a folyosó végi közös tároló helyiségben tartja, vagy nem?
Magyar ember nyilván megoldja: kipakolok mindent, mikor elmentek a tűzoltók, majd visszaviszem. Tényleg ez van, megkérdeztük. Pedig a lényeg tényleg nem az átverlek/büntetlek játék lenne, hanem hogy biztonságban éljünk. Ehhez információra van szükség. Hajdu Mártontól, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőjétől kértünk segítséget.
Amit szabad, és amit nem
A társasházak tűzvédelmi célú ellenőrzése egy előre meghatározott ütemterv alapján történik, de ezen felül a katasztrófavédelem szúrópróba-szerűen is végez ellenőrzéseket. Elsősorban a menekülési útvonalként is használható folyosók, valamint kijáratok használhatóságát vizsgálják, továbbá valamennyi előírt tűzvédelmi használati szabály – például tűzvédelmi berendezések, elektromos hálózat, villámvédelem – betartását is. Az ellenőrzések a társasházak közös használatú helyiségeire terjednek ki.
Kezdjük azzal, hogy a tüzet elsősorban meg kellene előzni. Ennek érdekében társasházak pincéjében, tárolóiban, folyosóin, lépcsőházaiban, a villanyóraszekrényekben, egyszóval minden helyiségében tilos éghető anyagot tárolni. Mik ezek? A teljesség igénye nélkül: festékek, hígítók, lakkok, üzemanyagok, propánbután palackok.
Téli gumival, kerékpárral, bútorlapokkal, faanyagokkal, textillel, papírral, műanyaggal viszont tűzvédelmi szempontból nincs semmi gond, ezek elhelyezésére való a tároló. De senki ne vegye meg előre és tartsa otthon a telekre szánt gázpalackot, a fűnyíróba való benzint. Szerezze be akkor, amikor megy a telekre, és hagyja is ott a maradékot – hozza az életszerű példát Hajdu Márton.
Menekülés akár vakon is
Ugyanilyen fontos, hogy ha már megtörtént a baj, el kell tudni menekülni, a tűzoltóknak szabad utat kell biztosítani a mentéshez. Abból indulunk ki, hogy nincs a közös térben fentiekben leírt tűz- és robbanásveszélyes anyag. A sűrű, fekete füst akkor is ellepi a lépcsőházat, az ember szinte vakon keresi a kijáratot – ha ilyenkor beveri a fejét vagy elesik, akár az élete múlhat rajta.
Nem a bírságolás a cél
A katasztrófavédelemnek a tűzvédelmi hatósági ellenőrzésekkel nem a “büntetés” a célja, hanem az épületben élő emberek biztonságának garantálása – emeli ki a tűzoltó alezredes. A katasztrófavédelem szakemberei a szankcionálást a jogszabályok adta keretek között, a fokozatosság elvét betartva alkalmazzák – amennyiben lehetséges – csupán figyelmeztetéssel, vagy kötelezéssel élnek, nem pedig bírságolással. Akad azonban olyan szabálysértés, amely esetében a hatóságnak nincs lehetősége mérlegelni, kötelező bírságolnia.
A bírságok mértéke változó, egy menekülési útvonal leszűkítése esetén például 60 ezer forinttól egészen 500 ezer forintig terjedhet, az összeg meghatározásakor a hatóság a megadott határok között mérlegelhet. A jelenleg érvényben lévő tűzvédelmi szabályozás a korábbinál semmivel sem szigorúbb, alapjaiban nem változott, a tűzvédelmi bírságok tételei pedig nemhogy emelkedtek volna éppen ellenkezőleg, egyes esetekben csökkentek.
Nem vagyunk reménytelenek
Az elmúlt évek során végzett ellenőrzések tapasztalata azt mutatja, hogy a társasházak lakói és közös képviselői egyre inkább odafigyelnek a lépcsőházak tűzvédelmére – jegyzi meg Hajdu Márton. Persze még mindig előfordulnak szabálytalanságok is, az ellenőrzést végző kollégáink gyakran találkoznak a folyosókat leszűkítő bútorokkal, háztartási gépekkel, ruhaszárítókkal és számos egyéb berendezési tárggyal – teszi hozzá.
Sőt, voltak helyszínek, ahol egész kis műhelyeket rendeztek be a lakók az ehhez szükséges munkagépekkel együtt, és találkoztak olyan esetekkel is, amikor a folyosón található szekrényben éghető folyadékokat, lakkot, hígítót, benzint, olajat tartottak.
(Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba)