Bár hosszú évtizedek óta kutatják őket, a bálnák a mai napig meglehetősen rejtélyes állatoknak számítanak, sok faj életmódjával kapcsolatban még most is sok a kérdőjel. De a tudósok évről évre egyre többet tudnak meg róluk és a tengeri ökoszisztémákban betöltött szerepükről. Egy új kutatás most arra mutatott rá, hogy ezeknek az óriásoknak a vizelete értékes kincsnek számít az óceáni élővilág számára.
Amint a The Conversation írja, azt már korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy a bálnák ürüléke fontos az ökoszisztémáknak, mivel a mélyebb régiókban elfogyasztott tápanyagokat az óceánok fentebbi rétegeibe juttatják. Sok bálnafaj példányai ráadásul vándorolnak is év közben, vagyis olyan régiókba is átszállíthatnak bizonyos erőforrásokat, ahol azok természetesen nem fordulnak elő.
A Nature folyóiratban frissen megjelent dolgozat szerint hasonló hatása lehet a bálnavizeletnek is.
Bizonyos bálnafajok, például a hosszúszárnyú bálnák és a szürke bálnák óriási távokat képesek megtenni egy év alatt, a nyarat például a sarkvidékeken töltik, télen pedig az Egyenlítőhöz közeli trópusi vidékekre vonulnak. Vándorlásuk során több ezer tonnányi értékes tápanyagot juttatnak el olyan területekre, ahol azokra égető szükség van.
Vizeletükkel a tápanyagok mellett nitrogént is nagy mennyiségben engednek a vízbe, ami elősegíti a fitoplanktonok szaporodását és a fotoszintézist. Ezáltal a légkörben található szén-dioxid megkötését is segítik. Mindez kiválóan példázza, hogy a bálnák megmentése az egész bolygó élővilágának szempontjából fontos kérdés. A bálnák jelenleg számos veszéllyel néznek szembe: a halászat, a hajóforgalom, a klímaváltozás és a vizek szennyezése egyaránt hozzájárul pusztulásukhoz.