Tudomány

Kihalnak az emberek, akik értenek az állatokhoz

PATRICK PLEUL / DPA / AFP
PATRICK PLEUL / DPA / AFP
A magyar fauna nemzeti kincs, az állatfajok megismerését, rendszerezését, leírását végző tudományág képviselői azonban kihalófélben vannak. Tudásuk pedig nemcsak tudományos szempontból, hanem többek között gazdasági, természetvédelmi és egészségügyi területen is felbecsülhetetlen jelentőséggel bír.

Bármelyikünk napi szinten hessegeti el a legyet, tessékeli ki otthonából a pókot, hallgatja, mit csivitel odakint a madár, és akcióba lép, ha levéltetűt talál a növényein. Véletlenszerűen soroltunk fel négy hétköznapi állatot, miközben laikusként nem tudjuk, sőt felfognunk is nehéz: ez a négyes csupán Magyarországon mintegy 8000 különböző fajt rejt.

Az összes hazai állatfaj több 10 ezres tömeget jelent: mindegyiket felismerni és egymástól megkülönböztetni bőven meghaladja az emberi agy kapacitását. Kutatók nemzedékei és 150 évnyi munka kellett ahhoz, hogy Magyarország a világ élvonalába kerüljön a feltárt fajok bőségével – kevés ország ismeri hozzánk hasonló alapossággal a saját faunáját. Ez a tudás önmagában nemzeti kincs, miközben felbecsülhetetlen jelentőséggel bír a teljesség igénye nélkül gazdasági, természetvédelmi és egészségügyi területen.

Csakhogy a modern korban olyan intenzitással pusztítjuk az élővilágot, hogy sokan már a földtörténet hatodik legnagyobb, ezúttal emberi tevékenység előidézte kihalási hullámát vizionálják. Egy friss tanulmány pedig azt bizonyítja, hogy mindezzel párhuzamosan

az állatokhoz értő emberek is gyors ütemben tűnnek el a Földről, kihalóban van az állatvilágról szóló tudásunk.

Mit jelent mindez a gyakorlatban? A részletekről Dr. Páll-Gergely Barna zoológust, malakológust, a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársát, a kutatás vezetőjét kérdeztük.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik