Egy új tanulmány alapján az Északi-sarkvidék felmelegedése miatt egyre nagyobb eséllyel találkozhatnak a jegesmedvék bizonyos vírusokkal, baktériumokkal és parazitákkal – írja a BBC. A kutatók az Alaszka és Oroszország között, a Csukcs-tengernél élő állatok vérmintáit elemezték, 1987 és 1994, illetve 2008 és 2017 között gyűjtött anyagokat vetettek össze.
A frissebb vérmintákban lényegesen több olyan kémiai jelet detektáltak, amelyek öt különböző kórokozó fertőzésére utalnak.
A szakemberek összesen hat vírust, baktériumot vagy parazitát kerestek, a kórokozók főként szárazföldi fajokkal hozhatók összefüggésben, igaz, már olyan tengeri állatokban is detektálták őket, amelyekre a jegesmedvék vadásznak. A vizsgálat három évtizede alatt a medvék számára létfontosságú tengeri jég jelentősen visszahúzódott, a ragadozók ezért egyre inkább a szárazföldre szorultak.
A csapat arra volt kíváncsi, hogy ezzel párhuzamosan változott-e az expozíció. A szakértők a toxoplazmózist és a neoszporózist okozó élősködők, a nyúlpestist és brucellózist előidéző baktériumok, valamint a szopornyicáért felelős vírus esetében észlelték a gyakoriság növekedését. „A medvék általában eléggé ellenállóak a betegségekkel szemben” – emelte ki Rode, hozzátéve: nem tudni, hogy a kórokozók miként befolyásolják a populációt.
A világon mára mintegy 26 ezer jegesmedve maradt csak, többségük Kanadában él, de az Egyesült Államokban, Oroszországban, Grönlandon és Norvégiában is találhatók állományok. A faj végveszélyben van, leginkább a globális felmelegedés fenyegeti.
A medvék vadászataik során nagyban támaszkodnak a tengeri jégre, amely eltűnőben van. Az állatok ezért a szárazföldön próbálnak táplálékot szerezni, ám így nem jutnak elég zsákmányhoz, az új eredmények alapján pedig kórokozóknak is kiteszik magukat.