Két új tanulmány alapján az úgynevezett örökvegyületek és nanoműanyagok megváltoztathatják az anyatej kulcsfontosságú fehérjéit, és potenciálisan fejlődési rendellenességeket okozhatnak a gyermekeknél – írja a The Independent. A perfluor-alkil anyagok (PFA-k) és a parányi műanyagszemcsék komoly egészségi kockázatot jelenthetnek, növelhetik a rák, a hormonális egyensúlyhiány, a termékenységi problémák és a fejlődési rendellenességek kockázatát.
A nanoműanyagok főként a műanyag termékek lebomlásából származnak, a PFA-k pedig polimer vegyi anyagok, amelyeket mindennapi termékekben, például kozmetikumokban, élelmiszercsomagolásokban, a tapadásmentes serpenyőkben és vízálló ruházatokban használnak. Az El Pasó-i Texasi Egyetem kutatói azt mérték fel, hogy ezen mérgező anyagok miként hatnak az emberi fejlődés szempontjából kritikus három fehérjére, a béta-laktoglobulinra, az alfa-laktalbuminra és a mioglobinra.
Mahesh Narayan, a csapat tagja szerint azáltal, hogy felmérik azokat a mechanizmusokat, amelyekkel ezen anyagok megzavarják a sejtfunkciókat, biztonságosabb alternatívát is kifejleszthetnek.
A béta-laktoglobulin megtalálható többek között a juh- és tehéntejben, és ez az anyatej-helyettesítő tápszerek egyik fő összetevője. A szervezetben az A-vitaminhoz és a zsírsavakhoz kötődik, és létfontosságú a gyermekek látásának és agyának fejlődése szempontjából. A nanoműanyagok és PFA-k hatására a kötődésének hatékonysága csökken, ami befolyásolhatja a csecsemők fejlődését.
A szennyeződések az anyatejben lévő alfa-laktalbumin szerkezetét is roncsolhatják, ami a baba immunrendszerének károsodásához és az ásványi anyagok csökkent felszívódásához vezethet. Az izmokban található fehérje, a mioglobin oxigénraktározó képessége is megzavarodik a kitettség hatására, ami többek között légszomjat és vérszegénységet eredményezhet.
A parányi műanyagok és a PFA-k környezetünkben szinte mindenhol jelen vannak, és a szervezetbe is bekerülhetnek. A hasonló vizsgálatok rendkívül fontosak, ha alaposabban meg akarjuk ismerni hatásaikat.