Napjainkban sokakat érintenek a különböző látásproblémák, azonban szerencsénkre a szemüveglencsék is évről évre fejlettebbé válnak. A legtöbben a sima, egyfókuszú szemüveglencsét használják, ami annyit jelent, hogy a lencse középen rendelkezik azzal a dioptriaértékkel, amivel a viselő az adott távolságra élesen tud látni. A monofokális szemüvegek egyszerűbb látásproblémák korrigálására szolgálnak, ilyen például a rövid-, és távollátás vagy az asztigmatizmus.
Rövidlátásról akkor beszélünk, ha a távoli dolgok homályosak, míg a közeliek kellően élesek. A korrekció ilyenkor mínuszos, a szélén vastagabb konkáv lencsével történik. A távollátás során felmerülő panaszok változatosak lehetnek, általában közeli panasszal jár. Ez esetben a korrekció pluszos, a közepén vastagabb konvex lencsével történik.
Az ismertebb látásproblémák közül az asztigmiás (vagy ahogy a köznyelvben helytelenül elterjedt: szemtengelyferdülés) panaszokat is ez a fajta lencse tudja korrigálni. Ilyenkor a szaruhártya vagy szemlencse egyenletlensége miatt a szembe érkező fénysugarak nem tudnak egy pontban egyesülni a retinán, így a szemünkben keletkezett kép szellemképes, elmosódott lesz. Ezt a fajta fénytörési hibát cylinderes (tórikus) lencsével korrigálják.
A presbyopia panaszok (öregszeműség) kezdete általában 40 éves kor környékére tehető, ekkor kezd el érzékelhetően romlani a közeli látás. A szemlencse veszít rugalmasságából, így a közeli tárgyakra nehezebben fókuszál, amelyre az egyfókuszú lencsék világában az olvasólencsék jelentenek megoldást.
Az olvasószemüveg egyfókuszú szemüveglencséje igazodik a viselő olvasótávolságához. Ez nemcsak a könyvek szerelmeseinek életét könnyíti meg, de az okostelefonok és tabletek esetében is jól használható. Mivel kimondottan a viselő olvasási szokásaihoz és olvasótávolságához igazodik, ismét pihentető és fáradtságmentes lesz vele a közeli látás, legyen szó bármilyen szintű korrekcióról is.
Sokféle extrából válogathatunk
Amennyiben optometrista segítségével sikerült megállapítani, pontosan milyen problémára is keresnek megoldást, érdemes végignézni a lencsék különböző változatait is. Gyártási technológia alapján a legegyszerűbb a szférikus lencse. Az aszférikus lencse ennél kicsit laposabb és esztétikusabb, mivel nem kicsinyíti úgy a szemet. Ez utóbbi esősorban azoknak ajánlott, akiknek erősebb korrekcióra van szükségük.
Végül pedig ott vannak a freeform lencsék, amelyek szélesebb látómezőt biztosítanak, mint a hagyományos lencsék, minimális széli torzítással. Ezek szinte teljesen kiküszöbölik a szokványos egyfókuszú szemüveglencsére jellemző torzításokat a lencsék szélein. A lencsekialakítás kimondottan vékony és lapos, minden élesebbnek és természetesebbnek látszik.
Az üvegből vagy műanyagból készült egyfókuszú szemüveglencséket különböző bevonatokkal tehetjük még komfortosabbá vagy ellenállóbbá. Egyes bevonatok megkönnyíthetik a mindennapi szemüvegápolást. Kérhetünk rá tükröződéscsökkentő, vízlepergető bevonatot vagy felületkeményítést (mikrokarcoktól védő bevonatot) is. De ezeken kívül létezik szennyeződés- és portaszító hatással bíró bevonat, valamint a kék fény mennyiségét csökkentő és UV sugárzás ellen védő bevonat is.
További cikkek a témában:
- A többfunkciós olvasószemüvegek lényege: Ezen termékek számos távolságban képesek éles képet biztosítani, lehetővé téve több feladat egyidejű vagy gyors egymás utáni ellátását.
- Két szemüveg egyben, a fényérzékeny lencse: A fényérzékeny lencsék az aktuális fényviszonyoknak megfelelően sötétednek és világosodnak, nem kell két szemüveget magunknál hordani és cserélgetni.
- Multifokális lencse: Ma már egyetlen szemüveggel többféle fénytörési hiba is korrigálható.