Albert Camus Nobel-díjas francia író, filozófus, az egzisztencialista filozófia egyik legfontosabb alakja 110 éve, 1913. november 7-én született. Véleménye miatt hatóságok nem nézték jó szemmel munkásságát, saját lapját be is tiltották, a második világháború során pedig menekülésre is kényszerült – írja az MTI.
Nehéz gyermekkorától a második világháborúig
Az akkor francia uralom alatt álló Algériában a napvilágot, apja egy évvel később elesett az első világháborúban, írástudatlan és csaknem teljesen süket anyja takarításból tartotta el a családot. Camus iskolájának legkiválóbb diákjai közé tartozott és a sportban is jeleskedett, később az algíri egyetemre iratkozott be. Megélhetését alkalmi munkákból biztosította: dolgozott a meteorológiai intézetnél, autóalkatrész eladóként és magántanítványokat is vállalt.
Az egyetem után írni kezdett, de első könyve nem aratott sikert. 1935-től rövid ideig tagja volt a kommunista pártnak, 1938-ben pedig a baloldali Alger Républicain című lap munkatársa lett.
Camus ezután Párizsba ment, és a Paris Soir szerkesztőségébe került. A második világháború alatt, nem sokkal a német csapatok bevonulása előtt Lyonba menekült, majd rövid időre ismét Algériába ment, mielőtt visszatért Dél-Franciaországba.
A magyar forradalom mellett is kiállt
Karrierjében nagy áttörést 1942-ben megjelent Közöny című regénye hozott, amely egy csapásra ismertté tette, ezután számos más sikeres könyvet is kiadott. Camus műveiben annak a meggyőződésének ad hangot, hogy az emberi élet a halál miatt teljesen értelmetlen. A lázadó ember című írásában, 1951-ben leszámolt a kommunizmussal és a totalitárius diktatúrákkal, magára vonva a baloldali értelmiség haragját.
1957-ben neki ítélték az irodalmi Nobel-díjat, amelyet Camus biztatásnak vett, úgy érezte, még pályája kezdetén áll, ám már nem sok idő adatott neki. 1960. január 4-én kiadója, Michel Gallimard társaságában egy sportautóval Párizsba tartottak, amikor Petit-Villeblevinnél 145 kilométeres sebességgel hajtva egy fának ütköztek. Az író azonnal meghalt, Gallimard néhány nappal később a kórházban halt bele sérüléseibe.