Nemcsak Európában, a világ számos pontján tapasztalnak extrém hőséget az elmúlt napokban. A szakértők arra számítanak, hogy a kaliforniai Halál-völgyben a napokban megdőlhet a valaha mért legnagyobb hőmérséklet rekordja, amit jelenleg a szintén kaliforniai Furnace Creek-ben rögzítettek 1913 júliusában, amikor is 56,67 fok volt.
Colin McCarthy meteorológiai szakértő szerint azonban a Perzsa-öbölben található repülőtéren a 66 Celsius-fokot is meghaladta a hőmérséklet vasárnap, helyi idő szerint 12:30-kor. A szakember szerint az emberi szervezetet súlyosan megviselő hőmérsékletről a 40 Celsius-fokos léghőmérséklet és a brutális páratartalom kombinációja idézte elő, amelyhez nagyban hozzájárult a Perzsa-öböl hőfoka is.
Persian Gulf International Airport in Iran reported a heat index of 152°F (66.7°C) today at 12:30 pm.
Those are intolerable conditions for human/animal life. pic.twitter.com/R3RJ9pf4DC
— Colin McCarthy (@US_Stormwatch) July 16, 2023
A szakember szerint Dél-Európának sincs oka az örömre, ugyanis az elkövetkező több mint egy hétben meg fog maradni a forróság. Olyannyira, hogy Szicíliában és Szardínián a hőmérséklet várhatóan el fogja érni a 48 Celsius-fokot, amivel megdőlhet az Európában feljegyzett valaha mért legmagasabb hőmérséklet rekordja.
Southern Europe’s extreme heatwave will continue for the next 7+ days as a record-strong heat dome parks overhead, bringing extreme heat for days on end.
In Sicily and Sardinia, temperatures could reach 48°C (118.4°F), threatening the record for the highest temperature in… pic.twitter.com/Jn6vfA6vu6
— Colin McCarthy (@US_Stormwatch) July 17, 2023
McCarthy szerint egész Dél-Európában közegészségügyi veszélyhelyzet fenyeget, mivel az emberi szervezet nem tud mit kezdeni az ilyen mértékű hőséggel. A Földközi-tengeren jelenleg is zajló tengeri hőhullám pedig a szárazföldön is fokozza a hőséget azáltal, hogy növeli a levegő nedvességtartalmát. Ennek eredményeként az extrém hőséget még párásabbnak érezzük majd.