Egy friss tanulmányban a szakértők olyan ősi kőeszközöket vizsgálnak, amelyek Brazíliában kerültek elő – írja az IFLScience. A Pedra Furadánál feltárt leletek 32-50 ezer évesek, a tárgyakra korábban néhány kutató a korai emberek amerikai megjelenésének bizonyítékaként tekintett.
Eddig is tudni lehetett, hogy ezen állatok képesek eszközöket használni a magvak feltörésére. A folyamat során, a kövek ütközésével olyan darabok alakulnak ki, amelyeket könnyedén össze lehet téveszteni emberek által készített tárgyakkal.
Agustín Agnolín, az Argentin Tudományos és Műszaki Kutatási Tanács munkatársa kollégáival Pedra Furada leleteit olyan eszközökkel vetette össze, amelyek emberekhez és csuklyásmajmokhoz köthetőek. Az adatokból kiderült, hogy bár a lelőhely tárgyai első ránézésre valóban emberi eredetűnek tűnnek, több fontos részlet hiányzik belőlük.
Agnolínék szerint nem valószínű, hogy az eszközöket emberek készítették valamilyen megmunkáló technológiával. Elméletüket megerősíti, hogy a környéken semmilyen egyéb, az állítólagos korai emberekre utaló bizonyítékot nem találtak. A majmok mellett szól az is, hogy Pedra Furada kőeszközei nem változtak az évezredek során, ami nem jellemző az emberi lelőhelyekre.