Egy új jelentés alapján több mint két évvel rövidíti meg az emberek életét a légszennyezés világszerte – írja az MTI. A kutatók szerint a szennyezés hatása a dohányzáséhoz mérhető.
A Chicagói Egyetem Energiapolitikai Intézete (EPIC) műholdas adatok révén elemzi a levegő szállópor-szennyezettségét, a szálló por 2,5 mikronnál kisebb, a tüdőre és az egész szervezetre nézve veszélyes részecskéinek (pm2,5) sűrűségét. A szakértők szerint a Föld lakosságának több mint 97 százaléka olyan helyen él, ahol a levegő szennyezettsége meghaladja a biztonságosnak ítélt határértékeket.
A csapat úgy véli, a rossz légminőség továbbra is elhanyagolt közegészségügyi problémának számít, nem szánnak elég pénzt az ellene folyó küzdelemre.
Az adatok azt mutatják, hogy Dél-Ázsia lakói átlagosan öt évet veszítenek el életükből a rossz légminőség miatt. A globális szennyezettség 2013 óta észlelt növekedésének 44 százaléka Indiában jelentkezett. Az országon belül Uttar Prades és Bihar államban, ahol 300 millió ember él, nyolc évvel, Újdelhiben pedig csaknem tíz évvel rövidebb az emberek élete a szennyezés következtében.
A WHO előírásainak betartása esetén a kínaiak 2,6 évvel élhetnének tovább, bár az országban mintegy két évvel nőtt a várható élettartam azóta, hogy 2013-ban hadat üzentek a szennyezettségnek. Azóta körülbelül 40 százalékkal csökkentették a levegő finomportartalmát.
Az EPIC számításai egy korábbi kutatáson alapulnak, amely azt mutatta ki, hogy a határérték felett köbméterenként minden 10 mikrogramm pm2,5 hatására csaknem egy évvel csökken az emberek élettartama. Egy nemrég közzétett jelentés szerint 2021-ben a világ egyetlen országának sem sikerült megfelelnie a WHO ajánlásának.