Egy új tanulmányban a szerzők egy vizuális illúziót vizsgálva arra jutnak, hogy az emberek 86 százaléka tudja teljes egészében átélni az érintett optikai csalódást – írja az IFLScience. A jelenség oka nem ismert.
Az ábra egy fekete pöttyökkel teli fehér háttérből áll, melynek előterében egy árnyékos, fekete folt látható.
Bruno Laeng, az Oslói Egyetem munkatársa és kollégái szerint az illúzió annyira jó agyunk megtévesztésében, hogy egyes személyeknél még a pupillát is kitágítja, mintha az illető épp a sötétbe lépne be. Amikor a vizsgálatban fekete helyett színes volt a folt, pupillaszűkülést dokumentáltak.
Laeng szerint a csalódás olyan érzetet kelt, mintha az ember egy alagútba tartana. A kutató és kollégái kísérletükben 50 alanynak mutatták meg az ábrát, és megkérték őket, hogy értékeljék az illúziót hevessége alapján. A szakértők a szemmozgásokat és a pupilla állapotát is monitorozták.
Egyelőre nem tudni miért, de a csalódást nem mindenki érzékelte. A résztvevők nagyjából 14 százaléka egyáltalán nem tapasztalt tágulást, 20 százalék pedig nem fedezte fel az illúziót, amikor a folt színes volt. Az eredmények azt is felfedték, hogy minél erőteljesebbnek érzi valaki a jelenséget, pupillaátmérője annál inkább megváltozik.
A szakértők szerint tanulmányuk segíthet jobban megérteni, hogy miként reagál az agy és a szem a vizuális ingerekre. Úgy tűnik, a pupilla tágulását és szűkülését nem csak a fizikai környezetünk valódi változásai irányítják, hanem személyes észlelésünk is.