Veszélyeztetetté nyilvánította a koalát az ausztrál kormány, miután a faj egyedszáma visszaesett az erdőirtás és a katasztrofális bozóttüzek miatt – írja az MTI a The Guardianre hivatkozva. Sussan Ley környezetvédelmi miniszter elfogadta a veszélyeztetett fajok tudományos bizottságának ajánlását arról, hogy a queenslandi, új-dél-walesi és az ausztrál fővárosi területi populációk védettségi státuszát szigorítsák.
A szövetségi törvénybe foglalt veszélyeztetettség annak elismerése, hogy az ikonikus emlős megóvása sürgősebbé vált.
Scott Morrison kormánya január végén rekordösszegű, 50 millió ausztrál dolláros (mintegy 11 milliárd forintos), négy évre szóló csomagtervet jelentett be a koalák védelmére. Természetvédők szerint ugyanakkor az ötlet pénzkidobás, és inkább fel kellene hagyni azzal, hogy az erszényesek élőhelyeit üzleti, így bányászati célokra használják.
A pénzt az elpusztult élőhelyek helyreállítására, a koalapopuláció tanulmányozására és a koalák egészségével kapcsolatos kutatások kiterjesztésére fordítják. Az újabb csomaggal 74 millió ausztrál dollárra emelkedik az összeg, amelyet a szövetségi kormány a koalák védelmére fordított 2019 óta.
A környezetvédelmi szervezetek régóta érvelnek amellett, hogy szigorítsák a koalák védelmét. Három csoport, a Humane Society International (HSI), a WWF-Australia és az International Fund for Animal Welfare jelölte az állatot a veszélyeztetett státuszra. A csak Ausztráliában honos fajt az elmúlt évtizedekben megtizedelték az erdőtüzek, a betegségek, köztük a nemi úton terjedő és az emberek körében is ismert klamídia, illetve a közlekedési balesetek.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) becslése alapján több mint 60 ezer koala pusztulhatott el, sérülhetett meg, vagy károsodott egyéb módon a 2019-2020-as tüzekben. A vadon élő egyedek száma egyes szakértők szerint kevesebb 100 ezernél, de mások úgy vélik, hogy akár 330 ezer is lehet. A koalák főleg a keleti államok eukaliptuszerdeiben fordulnak elő, és 20 évig is élhetnek.