Egy új vizsgálat alapján furcsa, feketelyuk-szerű objektumok várhatnak felfedezésre a világűrben – írja a Space.com. A szakértők szerint a gravitációs hullámok megfigyelésével az elkövetkező években megtalálhatják az első ilyen égitesteket, ami átírhatják a fizikával kapcsolatos tudásunkat.
Az amerikai LIGO-t (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) és európai párját, a Virgót azért hozták létre, hogy észlelni tudják a nagy tömegű objektumok, így a fekete lyukak és a neutroncsillagok összeütközésekor keletkező gravitációs hullámokat. A projekt létrehozói törekvéseikért Nobel-díjat kaptak.
Bár az együttműködés már több izgalmas jelet is érzékelt, még rengeteg a felfedeznivaló a területen. „Nem lehetünk annyira naivak, hogy azt feltételezzük: mindent ismerünk már odakint” – nyilatkozta Luís Longo, a São Pauló-i Universidade Federal do ABC munkatársa. Mint mondta, a kutatók évek óta vizsgálják az egzotikus kompakt objektumok lehetőségeit, illetve hogy milyen gravitációs hullámokat alakíthatnak ki.
Ilyen többek között a feltételezett gravastar, amely a fekete lyukakra emlékeztet, de sötét energia tölti ki. Longo szerint a hasonló égitestek abban különbözhetnek a fekete lyukaktól, hogy nincs eseményhorizontjuk. Albert Einstein relativitáselmélete alapján ez az a régió a fekete lyukak körül, amely mögül már nincs visszaút, még a fény számára sem.
A szakértők tudják, hogy idővel meg fogjuk haladni Einstein hipotézisét, mivel a szubatomi részecskék viselkedésével kapcsolatban kérdéseket hagy. Éppen ezért fordul sok kutató a kvantumfizika felé. Elképzelhető, hogy épp az egzotikus kompakt objektumok vizsgálata segíthet közelebb hozni egymáshoz a két területet.
Egyelőre az ilyen égitestekhez köthető gravitációs hullámokat nem tudják észlelni. Lehetséges ugyanakkor, hogy a műszerek fejlődésének köszönhetően ez rövidesen megváltozik – már ha az objektumok valóban léteznek.