Az ENSZ friss jelentés alapján jelentősen nőtt a világtengerekben a halálzónák száma – írja az MTI. Ezek olyan övezetek, ahol az oxigénhiány miatt alig vannak létformák.
A növekedés főként a Mexikói-öbölben és a Dél-kínai-tengerben volt tapasztalható, de a Balti- és az Északi-tengerben is romlott a helyzet.
A jelenség egyes térségekben természetes tényezőkre vezethető vissza, oka az algavirágzás. Az algák, miután elpusztulnak, lassan a mélybe süllyednek, eközben pedig olyan baktériumok bontják le őket, amelyek elhasználják a vízben lévő oxigént. Ily módon a mélyben olyan óriási zónák alakulhatnak ki, amelyekben átmenetileg alig van oxigén.
A káros algavirágzásnak ugyanakkor kedvez az olyan tápanyagok tengerbe kerülése, mint a nitrogén vagy a foszfor. Ezek gyakran az emberi tevékenység, például a mezőgazdaság révén jutnak a vízbe. A jelentés alapján a helyzet valószínűleg romlani fog, mivel a 21. század első felében megkétszereződhet az emberi tevékenység következtében a tengerbe áramló nitrogén mennyisége.
A halálzónák kialakulását egyébként az ember által előidézett klímaváltozás is serkenti, az éghajlati átalakulás miatt sok régióban melegedik a tenger.