Tudomány

Közös holdbázist terveznek az oroszok és a kínaiak

Christophe Lehenaff / Getty Images
Christophe Lehenaff / Getty Images

Egy nemzetközi tudományos holdbázis létrehozásáról jött létre orosz-kínai kormányközi memorandum Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz és Csang Ko-csien, a Kínai Nemzeti Űrhivatal vezetőjének kedden megtartott videokonferenciáján.

A megállapodás értelmében egy olyan bázis jön majd létre a kísérőnkön, amelyet a kínaiak és az oroszok irányítanak, de más országokat is meghívnak majd a projektbe. A cél kettős: a két ország egyszerre szeretne emberes jelenlét nélkül is működő holdbázist létrehozni, valamint egy olyan rendszert kiépíteni, ami lehetővé teszi űrhajósok rendszeres látogatását is.

A Roszkoszmosz január 25-én közölte, hogy kilép a Gateway elnevezésű amerikai holdkutatási projektből, mivel meglátása szerint ezen belül az együttműködés nem az egyenlőség elvei szerint alakul, de kész a szakmai párbeszéd folytatására az Egyesült Államokkal. Kína pedig már korábban kijelentette, hogy a 2030-as évekre állandó jelenlétet szeretne biztosítani a Holdon, és a potenciálisan vizet tartalmazó déli sark környékére tervezi a bázist.

Rogozin tavaly júliusban jelentette be, hogy Oroszország és Kína megvitatta az űrkutatásban, egyebek között egy tudományos holdbázis lehetséges létrehozásában folytatott együttműködés kérdéseit. Mint mondta, a felek megállapodtak, hogy elkezdik elképzeléseik egyeztetését, és a Holdon létrehozandó bázis projektje nyitva áll mindenki, így az amerikaiak előtt is.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik