Az Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálatának (C3S) adatai alapján a mérések kezdete óta 2020 volt a legmelegebb év Európában.
A szakértők szerint a mérések kezdete óta az elmúlt évtized alakult a legmelegebben.
2020-ban 0,6 Celsius-fokkal volt melegebb, mint az 1981-2010-es időszakban, az átlaghőmérséklet pedig 1,25 Celsius-fokkal haladta meg az 1850-1900 közötti értéket. Egyes térségek a globális átlaghoz képest is jobban melegedtek, Európa átlaghőmérséklete például 0,4 Celsius-fokkal volt magasabb a 2019-esnél. Szibéria és az Arktisz különösen forró éven van túl, Nyugat-Szibériában a tél és a tavasz is példátlanul melegnek bizonyult.
Carlo Buontempo, a C3S igazgatója szerint 2020-ban kivételesen melegen alakult az Északi-sarkon, az Atlanti-óceánon pedig rekordszámú trópusi vihar alakult ki. Mint mondta, nem meglepő, hogy az elmúlt évtized volt a legforróbb, a jelenség pedig figyelmeztet, hogy azonnal lépéseket kell tennünk az éghajlatváltozás későbbi hatásainak csökkentéséért.
A műholdas adatok alapján 2020-ban tovább nőtt a légköri szén-dioxid-koncentráció. Az üvegházgáz kibocsátásához többek között az ausztráliai és sarkvidéki tüzek is hozzájárultak.