Tudomány

Nem az ember miatt pusztult ki a gyapjas orrszarvú

Az emberiség története során számos faj kihalásához járult hozzá, egy új vizsgálat alapján azonban a gyapjas orrszarvú eltűnésében nem volt szerepe őseinknek – írja az IFLScience. A friss tanulmány alapján úgy tűnik, a jégkorszaki faj a klímaváltozás miatt pusztult ki.

A szakértők az állatok DNS-ének vizsgálatával mérték fel a gyapjas orrszarvú szibériai populációját. A kutatók 14 példány maradványait elemezték, a mitokondriális genom alapján pedig következtetni tudtak a populáció genetikai sokszínűségére, és így az egyedszámra is.

Kép: Getty Images

Az emberek nagyjából 29 ezer éve jelentek meg a régióban, a faj populációja azonban ezt követően is hosszú ideig stabil maradt. A faj 14 ezer éve tűnt el, éppen akkor, amikor az utolsó jégkorszak vége felé egy rövid felmelegedés kezdődött.

A gyapjas orrszarvú remekül alkalmazkodott a hideghez, a melegebb időszak viszont veszélybe sodorta az állatot.

Love Dalén, a svédországi Paleogenetikai Központ munkatársa és a csapat tagja szerint korábban úgy vélték, hogy az emberek megjelenése állt a faj eltűnésének hátterében, utóbb azonban kiderült, hogy az ember nem 14-15, hanem közel 30 ezer éve érte el a térséget. A csapat célja most az, hogy alaposabban felmérje, mi járulhatott hozzá a jégkorszaki megafauna egyéb fajainak eltűnéséhez.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik