A Jokohama közelében veszteglő brit Diamond Princess-en február 4-én rendelték el a kéthetesre tervezett karantént. A hatalmas hajó olyan, mint egy sűrűn lakott város, ahol a betegség kifejezetten gyorsan terjed. Bár az utasoknak komoly előírásokat kell betartaniuk – kabinjukat például csak néhány percre hagyhatják el, és nem közelíthetik meg a többieket – a legénységre már nem vonatkoznak ilyen szigorú szabályok: zsúfolt helyeken dolgoznak az utasok kényelméért, egyetlen fürdőszobára pedig átlagosan négy ember jut.
A legénység lehet a legnagyobb veszélyben
A karantén eredeti célja a járvány megfékezése volt, de elképzelhető, hogy a Diamond Princess lezárásával valójában csak tovább tetézték a bajt, hiszen az óceánjárón olyanok is megbetegedhetnek, akiket egyébként jó eséllyel elkerült volna a vírus.
Egyes szakértők szerint a karanténban sok olyan ember is lehet, aki jelenleg ugyan egészséges, ám az összezártság miatt rövidesen megfertőződik. Éppen ezért többen a kimentést tartják a legjobb megoldásnak.
John B. Lynch, a Washingtoni Egyetem munkatársa szerint a helyzet a koronavírus gócpontjában uralkodó állapotra emlékeztet.
A körülmények a vuhanihoz hasonlítanak, csak kisebbek a méretek. A hajó lezárásával a legénység tagjait arra kényszerítik, hogy együtt maradjanak, ami növeli az átadás kockázatát.
A kutató hozzátette, hogy a karantén mindig a kívül tartózkodókat, és nem a bentieket védi. A sajtónak nyilatkozó, a nevük elhallgatását kérő személyzeti tagok pedig azt mondták, kaptak ugyan maszkokat, kesztyűket és kézfertőtlenítőket, arról viszont már nem adtak átfogó tájékoztatást nekik, hogy miként is védekezhetnek a vírussal szemben.
Lebegő Petri-csésze?
A Diamond Princess-hez hasonló óceánjárókra sokan lebegő Petri-csészékként hivatkoznak, hiszen a köztudat szerint egy ilyen hajón könnyedén terjedhetnek a kórokozók. A kifejezés talán túlzó, hiszen napjainkban nagy figyelmet fordítanak a betegségek megelőzésére, abból a szempontból viszont lehet alapja, hogy ha egyszer bekövetkezik a baj, komoly kihívást jelenthet a járvány megfékezése.
Sanjaya Senanayake, az Ausztrál Nemzeti Egyetem szakembere szerint az óceánjárókon az átlaghoz képest magasabb a légzőszervi és gyomor-bélrendszeri betegségek kockázata. A hajókon rendszerint a világ különböző pontjairól származó emberek gyűlnek össze viszonylag kis helyen, ez pedig egészségügyi szempontból egészen egyedi körülményeket teremt.
Mivel a koronavírus feltételezhetően főként cseppfertőzéssel terjed, nem is kell közvetlen kapcsolatba lépni egy fertőzött személlyel ahhoz, hogy a kórokozót tovább adják.
Ha például valaki rátüsszentett egy asztalra, majd másvalaki közvetlenül ezt követően megérinti azt, az már fertőzéshez vezethet
– nyilatkozta a szakértő.
Bár az óceánjárókon kiemelten fontos a higiénia és az utasok állapotának monitorozása, így is előfordulhatnak megbetegedések. Senanayake szerint az utasok körében megfelelő intézkedésekkel csökkenteni lehet a kórokozók terjedését, a legénység tagjainál viszont – részben a helyszűke miatt – már sokkal nehezebb.
A szellőzők is veszélyesek lehetnek
A Diamond Princess kapcsán felmerült a kérdés, vajon terjedhet-e a koronavírus a szellőzőrendszeren keresztül. A hajón ugyan igyekeznek betartani a szigorú előírásokat, a megbetegedések száma mégis rohamosan emelkedik.
A közelmúltban egy hongkongi lakóházat is lezártak, miután hárman is megbetegedtek az épületben. Az egyik páciens egy 62 éves nő, a beteg lakásában az egyik szellőzőcsövet engedély nélkül alakították át. Az eset miatt a hongkongi hatóságok vizsgálatot indítottak, hogy kiderítsék, terjedhet-e a koronavírus a szellőzőkön keresztül.
Az aggodalom nem alaptalan: a 2003-as járványt okozó SARS esetében egy kínai városrészben bebizonyították, hogy a szellőző- és csőrendszereken át a kórokozók képesek voltak megbetegedést kiváltani. A szakértők szerint az már most feltételezhető, hogy a hűvös, száraz környezetben az új koronavírus gyorsabban szaporodik, éppen ezért a kutatók a ventilátorok és légkondicionálók használatának mellőzését, illetve a rendszeres szellőztetést javasolják a járvány által sújtott területeken.
Kiemelt kép: Kazuhiro NOGI / AFP