Egy friss tanulmány szerint az emberi nem egyik legkorábbi Afrikán kívüli képviselője, a Homo erectus a vártnál jóval később érkezett meg Délkelet-Ázsiába – számol be az IFLScience. A kutatók úgy vélik, hogy a faj csak 1,5-1,3 millió éve bukkant fel Jáván, tehát az eddigi becslésnél mintegy 300 ezer évvel később.
A jávai lelőhelynél, Sangirannál korábban már mintegy száz emberféle kövületét azonosították, ezek legalább három fajtól származnak. A szakértők úgy gondolják, hogy a leletek közül a Homo erectus maradványai a legősibbek.
A Homo erectus több ember felmenője is volt, így a neandervölgyié, a gyenyiszovaié és a modern emberé is. A faj 2 millió éve jelent meg, és nagyjából 120 ezer éve tűnt el, kihalásának pontos oka nem ismert.
Ahhoz, hogy a kutatók átfogóbb képet kapjanak az emberek evolúciójáról és vándorlásáról, elengedhetetlen, hogy felmérjék, mikor is érkezett meg a faj Jávára. A sangirani fosszíliák kormeghatározása azonban nem egyszerű. Az új vizsgálatban a szakértők a helyi vulkanikus kőzeteket tanulmányozták abban a rétegben, amelyikben a leleteket is találták. Az elemzés alapján aztán datálni tudták a maradványokat.