A hét óránál kevesebb és a kilenc óránál több alvás is negatívan befolyásolja a kognitív teljesítményt, így a vizuális memóriát és a reakcióidőt is – idézi University College London (UCL) új kutatásának legfőbb megállapítását az MTI.
A tudósok csaknem 400 ezer résztvevőnek a UK Biobank adatbankban szereplő adatait, valamint az Alzheimer-kórt vizsgáló IGAP (International Genomics of Alzheimer’s Disease Project, IGAP) nemzetközi projekt információit elemezték: összefüggést kerestek az alvás és a kognitív funkciók, valamint a demencia között.
Több alvás, több hiba
Azt találták, hogy azok, akik napi hét óránál kevesebbet aludtak, át nem aludt óránként öt százalékkal több hibát ejtenek a vizuális memóriát vizsgáló teszteken.
A reakcióidejük átlagosan egy százalékkal volt lassabb minden plusz óra alvással.
7-9 óra a középút
Ezek alapján egy egészséges felnőttnek 7-9 órát kell aludnia – mondta Victoria Garfield, a UCL munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette, hogy a tanulmány kiemeli az alvás mennyiségének jelentőségét, azaz az alvási szokások javítása előnyökkel járhat a kognitív egészségre.
Korábbi kutatások kapcsolatot állapítottak meg az alvási problémák és az elbutulás kockázatának emelkedése között. „A mi tanulmányunk alig talált bizonyítékot arra, hogy az alvás időtartama ezzel összefüggne, a kapcsolatot tovább kellene vizsgálni” – emelte ki Garfield.
Kiemelt kép: COLLANGES / BSIP