A vegetáriánus és vegán étrend egyre népszerűbb a jelenlegi, egészségtudatosságot előtérbe helyező világban, ami egy ember számára még érthető is lehet, hiszen kis odafigyeléssel egy ilyen étrendből is megkaphatja az emberi szervezet a megfelelő tápanyagokat. Nagyobb baj az, hogy az elvakult vegánok már a saját házi kedvenceiket is ilyen étrendre kényszerítik, ami
A PLOS ONE tudományos folyóiratban megjelent tanulmány elkeserítő adatokat hoz a vegán kisállatokkal kapcsolatban: a megkérdezett emberek 35 százaléka elgondolkozott már azon, hogy a kedvencét hús- és tejmentes étrendre állítsa, a vegánok között ez az arány ráadásul már 78 százalék. A kanadai Guelph-i Egyetem ráadásul nem is csak kanadaiakat kérdezett meg, a világ minden tájáról érkeztek válaszok. Összesen 3673 kutya- és macskatartó vett részt a kutatásban.
A 2940 kutya 1,6 százaléka, valamint az 1545 macska 0,7 százaléka él jelenleg vegán étrenden, a vegán gazdik viszont több mint negyede, 27 százaléka eteti így a kedvencét. „A 27 százalék kevésnek tűnhet, de ha magára a számra gondolunk, hogy hány kisállatot jelent, akkor óriási mennyiségről beszélhetünk, sokkal nagyobbról, mint korábban gondoltuk” – írta egy sajtóközleményben Sarah Dodd, aki az egyetemen csinálja épp a doktoriját, és részt vett a kutatásban.
Szerencsére azért pozitívum is van az egészben: a gazdik nagy része azt mondta, hogy csak akkor adna kizárólag vegán étkeket a kedvencének, ha tudományosan bizonyított volna, hogy jót tesz neki. 55 százalék gondolta úgy, hogy először kikérné egy állatorvos véleményét, és ha minden stimmel, és az állatnak is jót tesz, akkor
Míg a kutyákat akár lehet mindenevőnek is nevezni (hiszen zöldséget és gyümölcsöt is képesek megemészteni, főleg a komolyabban tenyésztett fajták), a macskák szigorúan ragadozók, őket egyáltalán nem tanácsos vegán életmódon tartani, mert elpusztulnak. Egy korábbi kutatás azt is kimutatta, hogy a vizsgált vegán kutyák 50 százalékának komoly tápanyagbeli hiányosságai voltak, egészen pontosan nem volt elegendő fehérje, esszenciális aminosav, kalcium, cink, D-vitamin és B12-vitamin az étrendjében. A kutyáknak két aminosav kifejezetten fontos, az L-karnitint és a taurint, ezeket pedig szinte lehetetlen kizárólag növényalapú étrendből fedezni.