Az emberiség mintegy 8 000 évvel ezelőtt kezdett el kukoricát termeszteni – írja a Smithsonian. Az angol kifejezés, a popcorn eredetileg a kukoricák egy bizonyos csoportját jelöli. Ezen típusba olyan növények tartoznak, melyeknek magja kifejezetten kemény.
A popcorn Közép-Amerikában jelent meg, majd az évezredek során nagy utat tett meg, míg végül a 19. században az Egyesül Államok keleti részére is elért. Bár a régészeti adatok alapján már évezredekkel ezelőtt is gyakran felhevítették a magvakat, a kukoricapattogtatás gyakorlata igazán az 1800-as években vált népszerűvé.
Andrew Smith, a Pattogatott kultúra: A pattogatott kukorica története című munka szerzője szerint a mozik ugyanakkor sokáig kifejezetten kerülték a pattogatott kukoricát. Ennek oka az, hogy az első mozik még a valódi színházak hangulatát akarták visszaadni – ebbe pedig nem passzolt bele a popcorn szaga és a padlót beborító magok látványa.
Miután az 1920-as évek második felében megjelentek a hangosfilmek, a mozik is átalakultak. A szórakoztatóbb filmek egyre több nézőt vonzottak, igaz, a filmszínházak továbbra sem engedtek a pattogatott kukoricának.
Mivel a filmszínházak viszonylag olcsó szórakozást kínáltak, a pattogatott kukorica pedig megfizethető rágcsa volt, a popcornárusok a mozik előtt kezdték el kínálni termékeiket. Ennek eleinte a mozisok nem örültek, tiltották a kukorica bevitelét a termekbe.
Idővel azonban kiderült, hogy ez sem tántorítja el a nézőket, így a filmszínházakban is be kellett látniuk, hogy változtatniuk kell a helyzeten. Eleinte a mozik a popcornárusokkal kötöttek megállapodást, utóbb azonban maguk is elkezdtek pattogatott kukoricát kínálni. Az átállás végül sok mozi számára a túlélést jelentette, az extra profittal ugyanis a válság alatt is fennmaradhattak.
A második világháború tovább javította a mozik és a popcorn kapcsolatát. Mivel a cukorhiány miatt bizonyos finomságok túl drágává váltak, még több néző fordult a kukorica felé.
Idővel aztán az amerikai mintát követve a popcorn más országok mozijaiban is uralkodó rágcsává vált.
Kiemelt fotó: Thinkstock