A WWF friss jelentésében néhány új, a Nagy-Mekong régiójában felfedezett fajt mutat be – számol be az IFLScience. A lenyűgöző biodiverzitással rendelkező térség Kambodzsa, Laosz, Mianmar, Thaiföld, Vietnam és Kína déli részén fekszik.
A szakértők 2016-ban 11 kétéltű-, 2 hal-, 11 hüllő-, 88 növény- és 3 emlősfajt fedeztek fel.
Az egyik legérdekesebb új teremtmény a vietnami krokodilfarkú gyík, egy közepes méretű, narancsfejű hüllő. A fajt súlyosan fenyegeti élőhelyének pusztulása, a bányászat, illetve az állatkereskedelem. A kutatók becslése alapján napjainkra kevesebb mint 200 példányból áll az élőlény populációja. Thomas Ziegler zoológus szerint ez félelmetesen alacsony szám.
Thaiföld magasabban fekvő régióiban a szakértők egy hegyi patkósdenevért fedeztek fel, melynek orra rendkívül érzékeny.
Az észak-vietnami erdőkben pedig egy új, színpompás békafajt, az Odorrana mutschmannit azonosították.
A biológusok egy thaiföldi halpiacon a véletlennek köszönhetően csigaevő teknősöket is találtak. Mivel azt gyanították, hogy az élőlények egy korábban ismeretlen fajhoz tartoznak, elhoztak két példányt. A laboratóriumi vizsgálat később igazolta a kutatók elképzelését.
Az új felfedezések mind a természetvédelem fontosságát igazolják. Sok 2016-ban azonosított élőlény már most a kihalás szélére sodródott, így ha nem teszik meg a megóvásukhoz szükséges lépéseket, akár éveken belül eltűnhetnek.
Marc Goichot, a WWF-Nagy-Mekong munkatársa szerint a térséget főként a hanyagul megtervezett fejlesztések fenyegetik.
Fel kell ismernünk, hogy a folyók összekapcsolják a régió vadvilágát és embereit. Ha elpusztítjuk őket, nem csupán a vadvilágot, de magunkat is elpusztítjuk
– mondta a szakértő.
(Kiemelt kép: egy új, Vietnamban azonosított vakondfaj, forrás: Alexei Abramov/WWF)