Tudomány

Rejtett járatra bukkantak a híres maja templom alatt

A mexikói világörökségi helyszín, Chichén Itzá mélyén rengeteg rejtett út található. A közelmúltban kutatók egy csoportja újabb alagútra bukkant, amely egy természetes kúthoz vezethet.

Chichén Itzá romvárosának egyik legismertebb látványossága Kukulkán temploma. A tollas kígyóisten tiszteletére emelt komplexumot a 10. században kezdték el építeni.

A szakértők eddig is tudták, hogy több üreg is fekszik a 30 méter magas templom alatt, most azonban újabb járatot azonosítottak. A kutatók szerint a folyosó egy természetes kútszerű karsztképződményhez, egy úgynevezett cenotéhez vezet. A formáció megnevezése a maja nyelvű tz’onot szóból származik, melynek jelentése „kút”.

A szakértők korábban közvetlen módon nem vizsgálták meg, illetve nem tárták fel az új cenotét. A Mexikói Nemzeti Autonóm Egyetem (UNAM) munkatársai két éve fedezték fel a képződményt röntgensugaras képalkotó technikával.

A közelmúltban az UNAM által támogatott Nagy Maja Víztározó Projekt csapata a cenote bejáratát, illetve az emberáldozatok maradványait tartalmazó csontkamrát is megtalálta.A kutatók a csontkamrából indultak el a titkos folyosón, majd egy elzárt bejárathoz érkeztek. Nem lehetetlen, hogy az átjárót maguk a maják torlaszolták el. A szakértők úgy vélik, hogy az akadály lebontása után eljuthatnak a járat végén fekvő cenotéhez.

A Chichén Itzá közelében fekvő Ik Kil cenote Kép: diegograndi/Thinkstock

A folyosó felett található templomot a tollas kígyóisten szimbólumai borítják. Kukulkán harci isten volt, akinek tiszteletére a spanyol hódítók által El Castillónak nevezett építmény tetején gyakran mutattak be emberáldozatot. A templomot egy 10. századi tolték fejedelem, Quetzalcoatl emelte, akit aztán később a maják Kukulkánként ismertek.

Rejtett alagutak nemcsak a kígyóisten temploma alatt, hanem egész Chichén Itzá mélyén futnak. A Nagy Maja Víztározó Projekt kutatói azt tervezik, hogy az eddigi felfedezések alapján elkészítik a romváros titkos labirintusának háromdimenziós térképét.

(Via: IFLScience, kiemelt kép: Wikimedia Commons/ATSZ56)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik