Az aszály és szárazság miatt az északi félgömb több pontján is megállíthatatlan erdőtüzek pusztítanak az idei nyáron. Kanada északi része augusztus közepén borult lángba, a katasztrófa jelei, egészen pontosan az erdőtűz füstje most ért Magyarország fölé:
Európa felett fátyolos megjelenésű sávok formájában látható a reggeli műholdképeken, illetve alkalmanként az esti és reggeli órákban szabad szemmel is megfigyelhető az égen – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Megkerülheti a Földet
Nagyon érdekes, hogy még Közép-Európába is ilyen jelentős mennyiségben érkezett a kanadai füstből, de nincs benne semmi különös
– mondja a 24.hu-nak Molnár László meteorológus.
Az erdőtüzek füstje különböző méretű szilárd anyagokat, szénvegyületeket tartalmaz, ezek méretük, súlyuk függvényében akár nagy magasságra emelkedhetnek. A nagyobb részecskék úgynevezett száraz ülepedéssel ürülnek a légkörből, magyarán lepotyognak a földre. A kisebbek azonban szétterülnek az egész bolygón.
Sőt, ehhez zivatarok kellenek, mert csak a zivatarfelhők nyúlnak fel ilyen magasra.
Nem jelent veszélyt
De ez nem a Kárpát-medencében fog megtörténni. Itthon a következő egy hétben nem várható eső, addigra a magasban 100-150 kilométer/órával száguldó futóáramlások messze Ázsiába sodorják a “füstfelhőt”.
Egyébként pedig ez nem egy “atomfelhő”, a fa égéséből származó szénvegyületeknek ilyen kis koncentrációban nem okoznak egészségügyi problémákat.
Unalmas idő
Nálunk az egész nem több, mint érdekes látvány egy darabig, viszont elgondolkodtató, hogy egy esetleges atomkatasztrófa, a légszennyezés, az üvegházgázok kibocsátása milyen gyorsan és megállíthatatlanul válik globális veszéllyé.
A Kárpát-medence fölé afrikai eredetű légtömegek hozzák vissza a kánikulát, napközben 30 fokot meghaladó hőmérsékletekre számíthatunk – mondja a meteorológus.
Most úgy látszik, csak augusztus 28-29. környékén éri el újabb front az országot, és hoz némi esőt, enyhülést a melegre. Utána a nagy melegek és frontok nagy valószínűséggel egész októberig váltogathatják majd egymást.
VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS A KÖVETKEZŐ 8 NAPRA
(Kiemelt kép: Országos Meteorológiai Szolgálat/Landy-Gyebnár Mónika)