A Boston Egyetem Közegészségügyi Karának új tanulmánya fontos előrelépés lehet a hosszú élet okainak megértésében.
A kutatás során a szakértők négy korábbi vizsgálatot vették alapul, az eredmények elemzésével pedig sikerült kimutatniuk a 4-es és 7-es kromoszóma egy-egy új és igencsak ritka variánsát. Ezen változatok az extrém túléléssel állnak összefüggésben, de a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás valamint az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét is csökkenthetik.
A szakértők a Journals of Gerontology: Biological Sciences-ben mutatták be eredményeiket.
A Paola Sebastiani által vezetett csoport a négy korábbi munka felhasználásával hozta létre azt a meglehetősen nagy mintát, melybe 2070 ember tartozott – közülük sokan 1900-ban születtek. A szakértők különböző analitikai módszereket alkalmaztak a hosszú élettartamot meghatározó variánsok azonosítására.
Sőt, két adathalmazban, melyekben az alanyok kora mellett az idős korral jelentkező betegségeiket is rögzítették, sikerült kimutatni, hogy a hosszú életet eredményező allélok a szív- és érrendszeri betegségekkel, illetve a magas vérnyomással szembeni védelemben is segítenek.
A szerzők szerint az eredmények azt bizonyítják, hogy a hosszú élet genetikai okait gyakoribb és ritkább variánsok kombinációjánál kell keresni.
Bár az új elemzéssel sokkal lényegesebb felfedezések születtek, mint a korábbi kutatásokkal, a hosszú élet genetikai okainak többségét továbbra sem tudták megmagyarázni. A kutatók úgy vélik, sok ritka variánst lehetne kimutatni a minták szekvenálásával. Az egyedi allélok kapcsolatának felfedéséhez azonban hatalmas mintákra lesz szükség.