Fémes hidrogén akkor keletkezik, amikor a hidrogén a hatalmas nyomás miatt halmazállapot-változáson megy keresztül. Efféle anyagot még senki sem állított elő, de a tudósok úgy vélik, hogy a Jupiter, a Szaturnusz, illetve néhány exobolygó belsejében nagy mennyiségben várhat felfedezésre a matéria.
Egy elmélet szerint a fémes hidrogén szupravezetőként jelentősen növelhetné az elektromos eszközök teljesítményét, ezzel pedig látványosan csökkenne az energiaveszteséget. Sőt, az ilyen anyaggal jobb minőségű rakéta-hajtóanyagokat is gyárthatnánk, felgyorsítva az űr felfedezését.
A Harvard kutatói által a közelmúltban előállított apró mintát hatalmas nyomáson, közel abszolút nulla fokos hőmérsékleten tárolták, így vizsgálták a tulajdonságait. Egy lézeres elemzés során azonban az anyagot tartó egyik gyémánt – a tudósok szívével együtt – teljesen összetört.
Hogy a mintával mit történt, még nem tisztázott – lehet, hogy instabilitása miatt gázzá alakult, de az sem kizárható, hogy valójában sosem létezett. Egy biztos: a forradalmi anyag most nincs meg.
Silvera a következő hetekben az Amerikai Fizikai Társaság ülésén is beszélt volna a fémes hidrogénről. Ha a minta meg is maradt a gyémántpor közt, lehetetlenség megtalálni. Éppen ezért a szakértő csak abban bízhat, hogy a találkozóig újra létre tudják majd hozni az anyagot.
A gyémánt összetörését feltehetőleg az okozta, hogy a mintát ezüstös alumíniummal védték, ettől a gyémánt a nagy nyomás alatt törékennyé válhatott.
Sokan egyébként épp az alumínium jelenlétével magyarázták Silvera kutatócsapatának elképesztő eredményeit. A szakember ennek ellenére meg van győződve arról, hogy nem tévedtek, valóban fémes hidrogént állítottak elő.
Silvera azonban biztos benne, hogy eredményeik tökéletesen meggyőzőek voltak. Ezt az is bizonyítja, hogy a felfedezés után nem sokkal három órára megnyitották a laboratóriumukat, így bárki megcsodálhatta az új anyagot. A bemutató végül rendkívüli módon felkeltette az emberek érdeklődését.
A kutatócsapat abban reménykedik, hogy a következő hetekben ismét elő tudják majd állítani a fémes hidrogént. Ha sikerül, és más szakemberek is elismerik a sikert, az valóban megváltoztathatja a világot.
(Via: Independent)