Szűk egy hónappal ezelőtt írtunk egy 760 millió éves többsejtűről, amely a tudósok szerint valószínűleg minden állat közös őse lehet, most pedig ugrunk 250 millió évet és bemutatjuk az emberiség (és feltehetően a gerincesek) egyik közös ősatyját, egy Pikaia gracilens névre hallgató, halszerű férget.
Teljesen új értelmet nyer, ha valakit féregnek neveznek.
(Forrás: Royal Ontario Museum/J.B.Caron)
A nagyjából hüvelykujjnyi hosszúságú állat nem túl látványos, fején két csápot viselt, az elmúlt néhány évtizedben pedig folyamatosan viták tárgyát képezte. A rendelkezésre álló legújabb technológiák nyertek ki a fosszíliákból olyan bizonyítékokat, melyek perdöntőnek tűnnek.
Jean-Bernard Caron, a Királyi Ontariói Múzeum gerinctelen paleontológiáért felelős kurátora a Vancouver Sunnak beszélt az új módszerekről és az általuk elért, áttörést jelentő eredményekről. “Immáron láthatóvá vált a notochord és az idegköteg. Ez eddig egyáltalán nem volt nyilvánvaló, ezek az új technikák kellettek ehhez.“
Magyarul a Pikaia gracilens a csontos gerinc előzményével rendelkezett, de a vizsgálatok során véredényeket és érrendszert is találtak, amivel nemcsak az emberiség, hanem minden más gerinces családfájára is felkerült.
A mostani eredmények azért számítanak igen jelentősnek, mert bár az apró állatot már bő száz éve, 1911-ben felfedezték, egészen a 70-es évekig a földigiliszta távoli őseként könyvelték el.