Budapestről nézve a napfogyatkozás 8:04 perckor kezdődik, a fogyatkozás maximuma 9:27 perckor következik be.
A sötétség nagysága fővárosunkban 78%-os lesz, azaz a Hold a napkorong 78%-át takarja ki. A Nap ekkor még csak 13 fok magasan lesz a horizont felett.
Derült idő esetén csodás napsarló látványára ébredhetünk, mivel optikailag a horizont közelében nagyobbnak tűnik központi csillagunk.
Ha köd lesz, akkor mindössze úgy érzékeljük majd, mintha nem kelt volna fel igazán a nap.
A fogyatkozás vége 10:57 perckor történik. A fogyatkozás mértéke lakóhelyenként változó. A nagyvárosok közül Miskolcon figyelhető meg a legnagyobb sötétség. Magyarország észak-keleti szegletéből úgy látszódik majd, mintha a Hold-árnyék a Nap majdnem 80%-át “harapná ki”.
Napfogyatkozás idején égi kisérőnk, a Hold a Földről nézve a Nap előtt halad el.
A Hold kb. négyszázszor kisebb, mint a Nap, ám négyszázszor közelebb is van hozzánk, ezért a Földről nézve a két égitest látszó átmérője közel azonos: a Hold épphogy elé tudja takarni csillagunkat.
Háromféle napfogyatkozás van, részleges, teljes – ilyen volt az 1999-es -, gyűrűs és hibrid. A január 4-i napfogyatkozás során a földi megfigyelők számára a Hold nem fogja elfedni teljesen elfedni a Napot, ezért csak részleges fogyatkozást láthatunk.
A NAPFOGYATKOZÁS MENETRENDJE:
(forrás: Magyar Csillagászati Egyesület – az időpontokhoz plusz egy órát hozzá kell adni!)
EZT LÁTHATJUK MAJD:
(egy román obszervatórium animációja)
A Magyar Csillagászati Egyesület partnerszervezetei az ország több pontján bemutatóakciókat szerveznek. Budapesten a Polaris Csillagvizsgáló reggel nyolc órától várja a látogatókat.
A napfogyatkozás az északi félteke Eurázsiai részén Skandináviától kezdve egészen Indiáig látható lesz. A legnagyobb fogyatkozást Svédország lakói követhetik figyelemmel. Itt 85%-ban sötétül el a horizonton úszó napkorong.
HOLDÁRNYÉK ÚTJA AZ ÉSZAKI-FÉLTEKÉN: (ANIMÁCIÓ)
A fogyatkozás teljes tartama alatt és azon kívül sem szabad közvetlenül a Napba nézni, csak megfelelő védőszemüveggel!
A fogyatkozást élőben közvetítik Spanyolországból és Izraelből.
AJÁNLOTT LINKEK:
Még több információ a napfogyatkozásról (Magyar Csillagászati Egyesület)
Januári égi kalendárium (MCSE)