A Lenovónak nem kell a szomszédba mennie a különleges ötletekért, hiszen a kínai gyártó rendre olyan eszközökkel áll elő, amik képesek újat mutatni. Gondoljunk csak a 2023 januárjában leleplezett YogaBook 9i-re, ami lényegében egy kétképernyős laptop/tablet hibrid, közel fél tucat különböző felhasználási móddal.
A cég a formabontó megoldásokat illetően a 2025-ös CES-en sem okozott csalódást, hiszen nemcsak hagyományos kütyükkel érkezett Las Vegasba, hanem bemutatott egy olyan kütyüt is, amihez foghatót még nem nagyon láthattunk korábban.
A Samsung által gyártott flexibilis kijelzőt egy motor hajtja ki a burkolatból (majd húzza vissza, ha már nincs rá szükségünk), és a picit zajos, nagyjából 10 másodperces folyamat végén a 2000 x 1600 pixeles képernyőből 2000 x 2350 pixeles lesz, akkor területtel, hogy az felosztható akár két 16:9-es arányú részre.
Ennek az egyik lehetséges előnye, hogy az alsó rész lehet akár virtuális képernyő is, ahová kihelyezhető egy PowerPoint prezentáció, amit aztán innen oszthat meg egy online meeting keretében – így a többi résztvevő nem látja a többi megnyitott ablakunkat, illetve az ikonokat és a fájlokat amiket az asztalon helyeztünk el.
Ez persze csak egy a lehetséges felhasználási módok közül, az alsó területre akár egy kattintással átmásolhatunk képeket és szöveget, több elem tárolására alkalmas vágólapként használvat, hogy aztán egy újabb mozdulattal helyezhessük át az ide került dolgokat egy másik dokumentumba vagy programba. De a 16,7 hüvelykesre kinyújtott képernyőn a különböző weboldalak olvasgatása is sokkal kényelmesebb.
Látványos érdekesség továbbá, hogy a kijelző nemcsak a billentyűzeten elhelyezett dedikált gombot megnyomva mozgatható fel és le, de a ThinkBook Plus (Gen 6) érzékeli a gesztusokat is. A gyakorlatban ez úgy működik, hogy a kamera elé kell tartani a tenyerünket, amit pár másodperc alatt érzékel a szoftver, majd egy felfelé vagy lefelé irányuló mozdulattal a képernyő kinyújtható vagy éppen visszahúzható.
Ami a hardvert illeti, a gép elérhető lesz második szériás Intel Core Ultra 7 processzorral, 32 gigabájt memóriával (LPDDR5X-8533) és 1 terabájt háttértárral (PCIe Gen4 SSD). Grafikus kártyaként egy Intel Arc Xe2 került a burkolat alá, a kávába építve kapunk egy 5 megapixeles webkamerát, a hangélményről pedig két darab kettő wattos Harman/Kardon hangszóró gondoskodik. A gép Wi-Fi 7 chippel felszerelve érkezik, tudja a Bluetooth 5.4 szabványt és 4 darab Thunderbolt 4 (Type-C) csatlakozó kapott rajta helyet. Ami a méreteket illeti, a meglepő technológia ellenére egészen kompakt a gép, 303 x 230 x 19,9 milliméteres, ami mellé 1,69 kilogrammos súly tartozik.
Bár vitatható a Lenovo megoldásának valódi hasznossága, illetve felvet kérdéseket az is, hogy a képernyőt kinyújtó mozgó alkatrészek vajon mennyi időt bírnak ki meghibásodás nélkül, az ugyanakkor kétségtelen, hogy a CES-en bejelentett újdonság a maga módján lenyűgöző. Emellett jó látni, hogy a gyártó energiát fektet abba, hogy a legújabb izgalmas fejlesztések ne maradjanak meg a prototípusok szintjén, hanem bekerüljenek kereskedelmi forgalomba kerülő gépekbe is.
A 24.hu újságírója a Samsung támogatásával vesz részt a 2025-ös CES-en.