Bill Gates szerint neki őrületesen sok pénze van, és furcsa dolognak érzi azt, hogy egyáltalán léteznek milliárdosok – írja a CNBC a What’s Next? The Future With Bill Gates című netflixes dokumentumsorozatra hivatkozva.
A Microsoft társalapítójának vagyonát jelenleg közel 108 milliárd dollárra (majdnem 40 ezer milliárd forint) becsüli a Forbes.
Gates látszólag elkötelezett, hogy ezt tegye: a Bill & Melinda Gates Alapítvány több milliárd dollárt fordított már olyan problémák megoldására, mint a szegénység és az egyenlőtlenség. Korábban pedig arról is beszélt, hogy ha rajta múlna, akkor a gazdagoknak sokkal több adót kellene fizetniük, mint most.
Jóval magasabb adót rónék a gazdagokra. Nem tenném illegálissá, hogy valaki milliárdos legyen, […] a vagyonom 62 százalékát venném el magamtól
– mondta egy Netflix által rendezett, New York-i eseményen, a múlt héten.
A felmérések szerint az amerikaiak nagy része támogatja, hogy – az egyre növekvő vagyoni egyenlőtlenséget ellensúlyozva – magasabb adót kelljen fizetniük a vagyonosoknak. Amerikában jelenleg a társadalom legtehetősebb 1 százaléka birtokolja a nemzet vagyonának több mint 30 százalékát, ezzel gazdagságuk új rekordot döntött.
Mindeközben az országban mintegy 38 millióan élnek szegénységben, ami Gates szerint azt mutatja, hogy a szociális védőháló nem működik olyan jól, mint szeretnék. Ezért akar magasabb adókat kivetni a gazdagokra, néhány másik milliárdoshoz, például Warren Buffethez és Mark Cubanhez hasonlóan.
Bill Gates végső célja saját elmondása szerint, hogy elosztogassa vagyona nagy részét, és ezzel lekerüljön a világ leggazdagabb embereinek listájáról.
Nem mondom, hogy szörnyű szerepelni ezen a listán, de azt tisztázni szeretném, hogy nem is pozitív dolog. […] Szerintem a világ sokkal jobb hely lenne, ha a milliárdosok sokkal több pénzt adományoznának el önként
– fogalmaz a róla szóló sorozat egyik epizódjában.
Gates ennek ellenére továbbra is hiszi, hogy a kapitalizmusnak kell az amerikai gazdaság alapjául szolgálnia és hogy a kemény munkát, valamint az innovatív gondolkodást pénzzel kell jutalmazni. Így lehet ugyanis ösztönözni az olyan vállalkozókat, mint amilyen ő is, hogy megteremtsék az Egyesült Államok gazdaságát működtető vagyont. Éppen ezért nem tiltaná be egy bizonyos összeg feletti vagyon birtoklását, viszont az adórendszer szerinte változtatásra szorulna.