Az Európai Bizottság eljárást indított a Meta ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, amiért a Facebook és az Instagram szolgáltatásai esetében nem tesz eleget a közelgő európai parlamenti választásokkal összefüggő, potenciálisan megtévesztő hirdetések és politikai tartalmak kiszűrésével kapcsolatos követelményeknek, írja az MTI az uniós bizottság közleménye alapján.
Az előzetes vizsgálatok azt mutatják, hogy az európai parlamenti választásokat megelőzően a Facebook és az Instagram esetében nem áll rendelkezésre a megtévesztő hirdetések terjesztésére, a félretájékoztatási kampányokra, valamint az esetlegesen hamis tartalmakra figyelmeztető, hatékony választásfigyelő eszköz.
Az uniós bizottság azt gyanítja, hogy az érintett szolgáltatásokon megjelenő illegális tartalmak megjelölésére szolgáló mechanizmus, valamint a felhasználói jogorvoslati és belső panasztételi mechanizmusok nem felelnek meg a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály követelményeinek, és hiányosságok mutatkoznak a nyilvánosan elérhető adatokhoz való hozzáférés tekintetében is.
Az uniós vizsgálat arra fog összpontosítani, hogy a Meta által biztosított szolgáltatások összeegyeztethetők-e az átláthatósági és felhasználói jogorvoslati kötelezettségekkel, valamint a polgári diskurzus és a választási folyamatok kockázatainak felmérésére és csökkentésére vonatkozó követelményekkel.
Az Európai Bizottság felszólította a Metát, hogy működjön együtt velük azáltal, hogy haladéktalanul benyújtja a vonatkozó értékelés elvégzéséhez szükséges információkat. Az uniós bizottság arra is számít, hogy a Meta gyorsan megtesz minden szükséges intézkedést, hogy biztosítsa szolgáltatása hatékony, valós idejű nyilvános ellenőrzését. A törvény részleteiről korábban itt írtunk: