Új mesterségesintelligencia-modellt fejlesztett ki a Google, amely állításuk szerint gyorsabban és olcsóbban képes előre jelezni az időjárást a hagyományos módszereknél – írja a Live Science. A SEEDS nevű szoftver hasonlóan működik a generatív MI-modellekhez, amelyek szöveg alapján változatos tartalmakat készítenek és nagy nyelvi modellekhez, mint amilyen a ChatGPT is.
Az időjárás előre jelzése egy bonyolult folyamat, amely közben számos tényezőt kell figyelembe venni, közülük némelyik akár olyan pusztító természeti katasztrófákhoz is vezethet, mint a hurrikánok vagy a hőhullámok. Ezek a szélsőséges jelenségek pedig egyre gyakoribbá válnak a klímaváltozás miatt, így kialakulásuk megjóslása akár életeket is menthet. Többek között erre is törekszik a Google a SEEDS megalkotásával.
A hagyományos előrejelzések úgy készülnek, hogy a meteorológiai szolgálatok számos lehetséges kimenetelt térképeznek fel, a végső „jóslatuk” pedig ezeknek átlaga lesz.
Ennek oka, hogy – a Google becslése szerint – egy 1 százalék valószínűséggel bekövetkező természeti katasztrófa előre jelzéséhez mintegy 10 ezer lehetséges forgatókönyvet kéne felállítani, amelyre a szolgálatoknak nincsen kapacitása.A mesterséges intelligencia viszont képes lehet sokkal gyorsabban dolgozni, így a jövőben akár előre is jelezheti majd az ilyen eseményeket. Ráadásul a Google szerint az üzemeltetési költsége elhanyagolható ahhoz képest, amennyi pénzt a hagyományos módszerekre ma fordítunk.