Tény, hogy az a legjobb, ha el sem kezdünk dohányozni. Amennyiben már dohányzunk, akkor magunkért és másokért is azzal tesszük a legtöbbet, ha végleg leszokunk. Ha viszont a leszokás valamiért nem történik meg, mindenképp javasolt tájékozódni az ártalomcsökkentés lehetőségeiről, a füstmentes alternatívákról – a tévhitek helyett a tényekre támaszkodva.
TÉVHIT
„A cigarettázásban a nikotin a legkárosabb.”
TÉNY
A dohányzással kapcsolatos megbetegedések fő okozója az égés során keletkező füst. De a nikotin sem kockázatmentes: erős függőséget okoz, más negatív hatásai mellett megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást.
TÉVHIT
„A füstmentes termékek aeroszolja is tartalmaz kátrányt.”
TÉNY
Az égés nélkül működő füstmentes technológiák kiküszöbölhetik a füstben található ártalmas anyagok egy részét – a kátrányt is.
TÉVHIT
„A dohány- és nikotintartalmú termékek mind ugyanolyanok.”
TÉNY
A füst nélküli, de nikotint tartalmazó alternatívák lényegesen alacsonyabb károsanyag-kitettséggel járnak. A különböző füstmentes technológiák között is jelentős különbség van.
TÉVHIT
„A cigarettázásnak nincs kevesebb káros anyagot kibocsátó alternatívája.”
TÉNY
A füstmentes technológiák a cigarettához képest lényegesen kevesebb káros vegyi anyagot bocsátanak ki.*
Füstmentes technológia például a dohányhevítés: olyan hőmérsékletre hevítik a dohányt, amely már elég ahhoz, hogy nikotinpára szabaduljon fel, de még ne történjen égés.
A dohányzás ártalmainak teljes kiküszöbölését azonban kizárólag a dohány- és nikotintartalmú termékek használatának teljes mellőzésével érhetjük el.
*Abban az esetben, ha a cigarettázást párhuzamosan sem folytatják. A füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, illetve függőséget okoznak.