Szeptembertől már hazánkban is elérhető az Erste bankkártyáival a Garmin Pay és a Xiaomi Pay – olvasható a pénzintézet sajtóközleményében.
Az új elektronikus fizetési megoldások szeptember 5-től érhetőek el, a bank ügyfelei erre alkalmas Garmin és Xiaomi okosórájukon néhány kattintással regisztrálhatják kártyáikat. A pénzintézet minden bankkártyája alkalmassá tehető (tokenizálható), függetlenül attól, hogy Mastercard vagy Visa, betéti vagy hitelkártyáról van szó.
Hogy működik?
A Garmin Pay vagy a Xiaomi Pay használatához az okostelefonra az előbbihez le kell tölteni a Garmin Connect, utóbbihoz a Mi Fitness alkalmazást a Google Play-ből vagy az App Store-ból. A regisztrációt követően csak fel kell tölteni annak a kártyának – vagy akár többnek – az adatait, melyet digitalizálni szeretnénk. Az SMS-ben kapott kóddal hagyható jóvá a művelet, és már használható is fizetésre az okosóra. A Garmin Pay és a Xiaomi Pay használata díjmentes. A vásárláshoz csak az okosórára van szükség, nem kell hozzá se internetkapcsolat, se a mobiltelefon.
A tokenizált bankkártyák illetve az ezekkel végzett fizetések aránya – a piaci tendenciáknak megfelelően – folyamatosan emelkedik az Ersténél. Jelenleg a bank által kibocsátott kártyák 22 százalékát digitalizálták az ügyfelek. A tokenizált kártyák 54 százaléka az Apple Pay-hez, 46 százaléka a Google Pay-hez köthető, az aktív eszközöknél ez az arány 59 illetve 41 százalék.
Az Apple Pay és Google Pay tárcákból végzett fizetések aránya idén elérte a 21 százalékot, míg 2022-ben ez az arány 17 százalék volt. Az Apple Pay-t használó ügyfelek gyakrabban fizetnek digitális tárcájukból, havonta átlagosan 21 alkalommal, míg a Google Pay esetében 13 az átlag havi tranzakciószám.
Magyarországon évente csak a Garmin okosórából több tízezer darabot értékesítenek, az eszközök nagy többsége támogatja a Garmin Pay szolgáltatást.
„Az Erste az új elektronikus fizetési megoldások bevezetésétől a mobilfizetések még gyorsabb terjedését várja. Az okosórás fizetés egyszerűsége és biztonsága olyan felhasználói élményt kínál, amely tovább növeli az érintéses fizetések számát” – mondta Bek-Balla László, a bank digitális csatornák és contact center vezetője.
Hazai körkép
A hazai nagybankok közül a K&H áll az Erste mellett a legjobban az okosfizetési megoldások terén. A bank lakossági ügyfelei Apple Pay, a Google Pay, a Xiaomi Pay és a Garmin Pay alkalmazás segítségével is tudnak tranzakciókat bonyolítani. Sőt, a Google Pay elérhető a Fitbit típusú órákon is. Az Apple Payt 2019 decemberében, a Google Payt 2021 márciusában, a Garmin Payt 2021 szeptemberében, a Xiaomi Payt pedig tavaly áprilisban indította el a bank. Az idei év első hét hónapjában a pénzintézet lakossági ügyfelei az Apple Pay, a Google Pay, a Xiaomi Pay és a Garmin Pay alkalmazás segítségével összesen több mint 27 millió tranzakciót bonyolítottak, ami 70 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.
A többi megoldással lassabban halad a piac. A Google Pay-t a CIB 2021-ben indította el. Az MBH-nál is régóta van már Apple Pay, a Google Pay-jel most augusztusban indult el a bank. Google Pay elérhető még ezen kívül az Unicreditnél és Gránitnál is. Emellett saját megoldásokkal is előálltak a bankok, az OTP saját megoldása például a Simple, amibe bármilyen bank kártyáját be lehet regisztrálni.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint nagyon népszerűek a mobiltárcás megoldások. Csaknem 9,9 millió plasztiklap van forgalomban az országban, ebből 8,8 millió betéti kártya, a hitelkártyák száma viszont folyamatosan csökken, már alig éri el az 1,1 millió darabot. A modern technológiai újítások közül a magyarok a mobiltárcákat nagyon szeretik, a bankkártyák 19 százalékát regisztrálták már valamilyen erre való alkalmazásba, és a kártyás vásárlási tranzakciók csaknem 20 százaléka is valamilyen okoseszközzel történik, igaz, ezek átlagos értéke alacsonyabb, mint a hagyományos bankkártyás vásárlásoké – írja a Bank360.hu.